Zavřít reklamu

Každý z nás chce jistě mít přehled o tom, jak se daří jeho Macu. Operační systém macOS nabízí řadu způsobů, jak zjistit podrobnosti o stavu baterie, vytížení procesoru a dalších důležitých parametrech. V dnešním článku si jich představíme hned několik.

Vytížení procesoru

Ostřílení jablíčkáři jistě utilitu Monitor aktivity důvěrně znají, mnohým začátečníkům ale zůstává utajena. Jedná se přitom o užitečný nástroj, s jehož pomocí můžete například zjistit, jaké procesy mohou potenciálně zpomalovat chod vašeho počítače. Pro zjištění vytíženosti procesorů a dalších informací o systému spusťte Monitor aktivity – buďto přes Spotlight, nebo ve Finderu přes Aplikace -> Utility -> Monitor aktivity. Na liště v horní části okna aplikace pak můžete kliknutím na vybranou kartu zobrazit podrobnosti o vytíženosti CPU, paměti, o spotřebě, disku či síti.

Údaje o baterii

Pokud používáte MacBook, určitě vám záleží na tom, aby vaše baterie byla v co možná nejlepší kondici. V případě, že se obáváte, že by baterie vašeho MacBooku mohla dosluhovat, můžete poměrně snadno a rychle zjistit, jak na tom vlastně a kolik cyklů jí zbývá. V levém horním rohu obrazovky vašeho Macu klikněte na  menu a podržte klávesu Option (Alt). V menu, které se vám zobrazí, klikněte na Informace o systému -> Napájení. V panelu v levé části okna klikněte na Nápajení, a v sekci Informace o baterii zjistíte vše potřebné. Podrobnosti o baterii vašeho MacBooku vám umí skvěle zobrazit také aplikace coconutBattery.

Údaje o internetovém připojení

Nástrojů, které vám umožní získat přehled o vašem internetovém připojení (konkrétně o jeho rychlosti), je k dispozici poměrně dost. Některé jsou ke stažení v podobě aplikace, jiné fungují online v prostředí webového prohlížeče. Se zjištěním detailů o vašem připojení vám ale může pomoci i nativní Terminál na vašem Macu. Stačí, když jej spustíte (přes Spotlight nebo ve Finderu přes Aplikace -> Utility -> Terminál), zadáte do něj příkaz networkquality a stisknete Enter.

Verze operačního systému

Může se stát, že budete z jakéhokoliv důvodu potřebovat znát přesnou verzi operačního systému, který je aktuálně nainstalován na vašem Macu. Tuto informaci můžete snadno a rychle získat poté, co v levém horním rohu obrazovky počítače kliknete na  menu -> O tomto Macu. Pod nápisem s hlavním názvem OS klikněte na údaj o verzi, a v závorce vedle tohoto údaje se vám zobrazí další informace.

Zobrazení kompletní cesty ke složkám

Náš poslední tip se sice netýká přímo hardwaru Macu, rozhodně jde ale o užitečný způsob, jak zjistit potřebné informace. Konkrétně se jedná o zjištění kompletní cesty k otevřené složce na vašem Macu. Pro zobrazení kompletní cesty ke složce ve Finderu stačí spustit Finder a poté stisknout kombinaci kláves Cmd + Option (Alt) + P. Cesta ke složce se zobrazí ve spodní části okna Finderu. Je plně interaktivní, takže do zobrazených složek můžete například přetahovat obsah z plochy Macu.

Amaya Tomanová

Nihil nocere

Dítě devadesátek a milovnice Japonska. S oblibou píšu o aplikacích, marketingu, a historii Applu. Baví mě objevovat nové věci, učit se novým postupům a poznávat nové technologie. Mám ráda impresionismus, Boba Dylana a své Apple Watch.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.