Zavřít reklamu

Umělá inteligence byla už trendem minulého roku, kdy se učila především tvořit různou grafiku, nyní postoupila na další úroveň a můžeme s ní velice obstojně plynně komunikovat. Někdo je nadšený, někdo se bojí, AI je ale skloňována napříč odvětvími. Jak jsou na tom úhlavní rivalové Google a Apple? 

Bylo to dokonce už v roce 2017, kdy se hovořilo o tom, jak umělá inteligence radikálně změní celý svět výpočetní techniky. Generální ředitel společnosti Google Sundar Pichai už tehdy uvedl, že Google hodně sází na strojové učení a AI v kombinaci s vlastním softwarem a hardwarem, čímž chtěl poukázat na jiný pohled řešení problémů, kterým chce porazit Apple.

Bard

Umělá inteligence představuje něco jako kontextově založený software, který se učí uživatelské preference, vzorce, zájmy, životní styl a přizpůsobuje zkušenost předpovídání toho, co bude uživatel dělat příště, na základě mnoha faktorů – bavíme-li se o té telefonech. To zase šetří uživatelům obrovské množství času a vytváří zbrusu nový zážitek, kdy telefon reaguje více jako člověk, rozumí vašemu jazyku, rozumí vašemu kontextu a pomáhá vám. Google je tomu maximálně nakloněn a má k tomu nástroje, tedy především Barda, Microsoft třeba Copilota. Co má ale Apple?

Apple opět zase jen čeká 

Google už oznámil, že otevírá předběžný přístup k Bard AI, který funguje podobně jako ChatGPT. Položíte mu dotaz, nebo nadhodíte nějaké téma, a on vygeneruje odpověď. Zatím se má jednat jen o „doplněk“ k jeho vyhledávači, kdy chatbotovy odpovědi budou obsahovat tlačítko Google it, které uživatele nasměruje na tradiční vyhledávání Google, aby viděli zdroje, ze kterých čerpal. Testování je ale samozřejmě ještě omezené. Jakmile se ale otestuje, co bude Googlu reálně bránit implementovat jej do celého Androidu?

Google má možná výhodu v tom, že jeho Google I/O tedy vývojářská konference, bude už v květnu, zatímco WWDC Applu až v červnu. Může tak prezentovat svůj pokrok a ukázat, kde aktuálně je. Ostatně se to od něho i očekává a bylo by s velkým podivem, kdyby na to nedošlo. WWDC tedy bude začátkem června a víme, že se na něm dočkáme představení nových operačních systémů, ale co dál?

Mobilní platformy používají různé podoby umělé inteligence napříč aplikacemi, kdy je to nejvíce patrné pravděpodobně v aplikacích Fotoaparátu. I když Apple mlčí, je evidentní, že i on se o AI značně zajímá. Jeho problém je v tom, že světu ještě neukázal nic, čím by mohl konkurovat známým řešením, tedy jak Bardovi, tak ChatGPT a dalším. Je samozřejmé, že je nebude chtít do svých iPhonů pustit, a proto musí ukázat něco vlastního. 

Jak dlouho ale budeme čekat? Pokud představení neproběhne v rámci WWDC, bude to jednoznačné zklamání. Apple už dlouho neudává trendy, od toho je zde spíše Jižní Korea a právě sám Google. Na druhou stranu i když Apple dlouho váhá, obvykle pak překvapí svým ojedinělým řešením. Jen aby mu to vyšlo i tentokrát, protože AI se vyvíjí ze dne na den, a ne z roku na rok, což je asi tak rychlost Applu.

.