Zavřít reklamu

Pokud někde mezi sebou technologičtí rivalové vcelku otevřené sdílejí data a dosažené poznatky, jedná se o sféru umělé inteligence, jež se díky vzájemné spolupráce mnohem rychleji posouvá kupředu. Nyní se k nim zřejmě připojí také Apple, který dosud zůstával stranou, protože se obvykle snaží držet své iniciativy v tajnosti. Kalifornská firma chce spolupracovat s externími odborníky a akademickými pracovníky po celém světě a i díky tomu získat do svých týmů další experty.

Informaci prozradil na odborné konferenci NIPS, kde se rozebírá například problematika strojového účení a neurovědy, Russ Salakhutdin, šéf výzkumu umělé inteligence v Applu. Podle zveřejněných záběrů prezentace od lidí, jež nechtějí být kvůli citlivosti daného tématu jmenováni, lze vyčíst, že Apple pracuje na stejných technologiích jako konkurence, jen prozatím v tajnosti. Jde například o rozpoznávání a zpracovávání obrázků, předpovídání uživatelského chování a událostí ve skutečném světě, modelování jazyků pro hlasové asistenty a snaha o to, jak řešit nejisté situace, když algoritmy nemohou nabídnout sebevědomé rozhodnutí.

Prozatím se Apple v této oblasti výrazněji a veřejně profiloval jen v rámci hlasové asistentky Siri, kterou postupně vylepšuje a rozšiřuje, ale konkurence má často ještě o něco lepší řešení. Především Google nebo Microsoft se nesoustředí jen na hlasové asistentky, ale také další výše zmíněné technologie, o nichž otevřeně hovoří.

Apple by měl nyní začít svůj výzkum a vývoj umělé inteligence začít taktéž sdílet, a tak je možné, že se alespoň rámcově dozvíme, na čem v Cupertinu pracují. Pro jinak velice tajnůstkářský Apple se rozhodně jedná o poměrně velký krok, který mu má pomoci v konkurenčním boji i dalším vývoji vlastních technologií. S otevřením vývoje má Apple větší šanci přilákat klíčové odborníky.

Dále se také během konference hovořilo například o metodě LiDAR, což je dálkové měření vzdálenosti pomocí laseru, a zmíněném předvídání fyzických událostí, které jsou klíčové pro vývoj autonomních technologií pro automobily. Apple tyto metody demonstroval právě na obrázcích s auty, byť podle přítomných nikdy konkrétně o vlastních projektech v této oblasti nemluvil. Tento týden se každopádně dostal na povrch dopis adresovaný americkým úřadům pro bezpečnost provozu, v němž kalifornská firma snahy přiznává.

Vzhledem ke stále větší otevřenosti Applu a obecně rychle se rozvíjející oblasti umělé inteligence a s tím spojených technologií, bude jistě velice zajímavé sledovat další vývoj v rámci celého trhu. Na zmíněné konferenci bylo také řečeno, že algoritmus pro rozpoznávání obrazu má již nyní Apple až dvakrát rychlejší než Google, ale uvidíme, co to bude znamenat v praxi.

Zdroj: Business Insider, Quartz

Všechny články autora

Diskuze k článku

  jojo, marketing aby to vypadalo ze se neco deje :]

  uverime az uvidime, bohuzel pro apple, ma hlavni konkurence applu, daleko vic dat ze kterejch AI budovat

  :-)
  Psal jsem vám to už tady http://jablickar.cz/apple-v-oblasti-umele-inteligence-bud-spi-nebo-skryva-sve-karty, a i podle tohoto vašeho komentáře jsem se evidentně trefil.

  Nejprve doporučím, abyste se podíval na původní články, ten místní je, no zkrátka místní. Ostatně se redakce netají tím, že téma AI, ML, DL atd. jí není vlastní.

  Co Apple skutečně předvede na NIPS se dozvíme až s určitým zpožděním, takže zatím se jedná pouze o jeden krok v řadě.

  Jistě víte, že firem zabývajících se AI (přesněji konkrétními oblastmi v rámci AI) je dnes značné množství. Zpravidla nedělají základní výzkum, ale čerpají především z výsledků akademické sféry. A jen málo z těchto firem své výsledky, a to ještě dílčí, publikuje. Leda jako hotové produkty :-)
  Apple se chová/choval stejně. Ale podle všeho to chce změnit, a začít svůj výzkum (jistě pouze část) zveřejňovat. A taky uvedl, v jakých oblastech se AI věnuje. Toť zatím vše.

  Nic to neříká o tom, čeho Apple doposud v AI dosáhl, s kým spolupracuje atd. K tomu potřebujete jiné zdroje informací. A ty existují :-)

  no ja to chapal tak ze mi neco uniklo a apple se „nejak“ ukazal, ale vidim tedy ze ne

  s tim zbytkem co jste napsal souhlasim, ale myslim ze apple proste zaspal a nic* nema (* ve smyslu neco odpovidajici firme alespon desetinove velikosti applu)

  V žádném případě nechci dělat advokáta Apple, ani tvrdit, že je na tom bůhvíjak dobře v AI oproti jiným. Ale protože jsem z „oboru“, zajímám se, koneckonců musím, co se kde děje.

  A jelikož mi vaše příspěvky u již zmíněného článku http://jablickar.cz/apple-v-oblasti-umele-inteligence-bud-spi-nebo-skryva-sve-karty přišly být, no, řekněme nic moc, dostal jsem nutkání do vás trochu rejpnout :-)

  Mmch. neměl jsem, nemám, a ani neplánuji v blízké době mít jakýkoli produkt od Apple.

  tak nutkani mit muzete a neni na tom nic spatnyho. ja mel nutkani kdyz sem si ten clanek precetl a videl v nem typickej marketing applu, spoustu nesmyslu pro nic nevedici masy jen aby udelali nejakej dojem

  jako clovek z oboru musite prece vedet, ze apple nejede ani druhou, ale treti ligu

  apple je hardware firma, software neumi, ten co dela neni nijak zasadni, nevydelava ji (nejak vyznamne % ze zisku),..

  pochybuju ze vymysli neco zasadniho v AI, kdyz nevymysli ani novy veci v hardwaru. apple mel proste stesti na par napadu, na marketingoveho genia (ani ne na technologickeho), a davat do souvislosti vyrobce zarizeni s tim ze se ceka ze prijde s necim objevnym v AI, to je proste naivni. ta firma se toci okolo designu a marketingu, ne vyzkumu

  a muj osobni nazor je, ze prvni kdo prijde s nejakym fakt velkym prulomem v AI, bude nejaka treti strana, pravdepodobne armada(financovano armadou), ostatne prvni agi (a jakykoliv predstupen vyvoje tomu) by mela byt pouzita na kyberutoky/obranu a to i z hlediska ekonomicke uzitecnosti takoveho systemu (a tam ostatne buji AI vyzkum dost)

  btw, co mate za hw? :)

  Odpovím zatím pouze na závěrečnou otázku, teď nemám moc času:
  Obyčejný ntb Dell, 15″, 16 GB, SSD 512 GB, i7 čtyřjádro. Windows, Linux. Na vývoj ve firmě i doma to stačí (modelování, ověřovací testy, v poslední době převážně neuronové sítě), reálný trénink, validace atd. běží samozřejmě na pořádné Linuxové stanici s TITANem od NVidia ;-)

  Ještě doplním, cílovou platformou našich systémů jsou zejména zákaznický HW (ARM based + FPGA), ale i serverové aplikace pro klienty.

  Apple je samozřejmě i SW firma, pokud uznáme, že OS pro jejich HW je jimi vyvíjený SW :-)
  Aplikačně je to slabší, souhlasím, a skoro bych řekl, že čím dál horší. Ale to je jejich byznys.

  Pokud se nepletu, znalci mě jistě když tak opraví, Apple nikdy nepřinesl nic průlomového na základě vlastního výzkumu, ale to ani většina dalších firem. Ale dokázal (dokáže) existující solidně implementovat (i s nějakou vlastní invencí), a prodat. Na tom ale není přeci nic špatného, ne?

  Nic průlomového od něj neočekávám, tedy určitě ne v oblasti AI (ale to snad nikdo trochu rozumný, ani nemám pocit, že by to někdo hlásal). Stejně tak ani od většiny jiných firem. Beztak ty zásadní věci se dějí na universitách, a firmy z nich čerpají.

  Vzájemná spolupráce, teď už spíše „zaměstnanecký poměr“, mezi lidmi z akademického prostředí a firmami je zejména v posledních letech silná. Budu jmenovat pár profláknutých a tady na tomto serveru asi nejviditelnejších – IBM, Google, Microsoft, Facebook, Baidu atd. Ano, i Apple :-) A lidé z universit jako je LeCun, Norvig, Thrun, Hinton, Ng, Bengio, Krizhevsky, Salakhutdinov, Sutskever, a desítky, stovky dalších. Občas něco podobného zafunguje i v ČR, ale bohužel ne moc :-(

  Btw. pro vývojáře již poskytuje Apple v posledních versích iOS a macOS low-level API pro Deep Learning (nejenom). Pro běh jak na CPU, tak i v rámci Metalu. V Metalu nabízí i API na vyšší úrovni zaměřené na v současnosti jistě nejoblíbenější oblast computer vision (convolutional neural network). Díky vývoji SW/OS na „míru svého HW“ lze věřit, že výkonově to bude lepší, nebo jistě ne horší, než obdobné frameworky třetích stran (Caffe, Tensorflow atd.).

  Detaily lze najít mj. na videích z WWDC 2016 a vývojářské dokumentaci.

  Praktické zkušenosti na Apple produktech nemám, osobně nemohu tedy kvalitu hodnotit.

celý text

Čtěte více.