Zavřít reklamu

Univerzita z Wisconsinu, respektive její patentová divize Wisconsin Alumni Research Foundation (WARF), vyhrála soudní řízení, v němž obvinila Apple z porušení jejího patentu. Ten se týkal mikroprocesorové technologie a Apple musí zaplatit pokutu 234 milionů dolarů (5,6 miliardy korun).

WARF zažalovala Apple na začátku loňského roku. Kalifornská firma měla ve svých čipech A7, A8 a A8X porušovat její patent z roku 1998 týkající se mikroarchitektury a WARF žádala jako odškodnění 400 milionů dolarů.

Porota nyní rozhodla, že k porušení patentu skutečně došlo, nicméně pokutu Applu vyměřila jen na 234 milionů dolarů. Přitom podle soudních dokumentů mohla narůst až na 862 milionů dolarů. Pokuta je nižší i díky tomu, že dle soudce nebylo porušení úmyslné.

„Rozhodnutí je skvělou zprávou,“ uvedl pro Reuters ředitel WARF Carl Gulbrandsen. Pro Apple i tak 234 milionů představuje z největších pokut v rámci patentových řízení.

Apple porušil patent WARF v iPhonu 5S, 6 a 6 Plus, iPadu Air a iPadu mini 2, kde se čipy A7, A8 nebo A8X objevily. Výrobce iPhonů odmítl rozhodnutí soudu komentovat, nicméně uvedl, že se plánuje odvolat.

Zdroj: Apple Insider, Reuters
.