Zavřít reklamu

Operační systém macOS nabízí poměrně bohaté možnosti, co se týče správy, úpravy a přidávání uživatelských účtů. V dnešním článku si představíme pět tipů a triků, s jejichž pomocí můžete vytvářet a spravovat vaše účty nebo třeba účty pro hosty.

 

Vytvoření nového uživatelského účtu

Většina majitelů Maců má svůj počítač výhradně pro sebe, v řadě kanceláří či domácností se ale mohou vyskytnout také sdílené počítače. V takovém případě se jistě hodí vytvořit oddělené uživatelské účty. Pro vytvoření nového uživatelského účtu na Macu klepněte v levém horním rohu obrazovky na  menu -> Předvolby systému. Zvolte Uživatelé a skupiny, v levém dolním rohu klikněte na ikonku zámku a potvrďte svou identitu. Poté v levé dolní části klikněte na „+“ a můžete začít s vytvořením nového účtu.

Rychlé přepínání uživatelů

Pokud váš Macd sdíli více uživatelů, určitě uvítáte možnost rychlého přepínání mezi jednotlivými účty. Tuto funkci aktivujete tak, že nejprve v levém horním rohu obrazovky kliknete na  menu -> Předvolby systému -> Uživatelé a skupiny. V levém dolním rohu okna klikněte na ikonku zámečku, potvrďte svou identitu a poté dole klikněte na Volby přihlášení. Zde zaškrtněte možnost Rychlé přepínání uživatelů a vyberte požadovanou variantu zobrazení.

Povolení slabého hesla

Slabá hesla nelze v naprosté většině případů doporučit. Existují ale výjimky – například pokud s vámi váš Mac sdílí dítě nebo senior, pro kterého by delší heslo mohlo znamenat komplikaci. Pokud chcete na Macu povolit využití slabého hesla, spusťte aplikaci Terminál, a to buďto přes Finder -> Utility, nebo po aktivaci Spotlightu (Cmd + mezerník). Do příkazové řádky Terminálu nakonec stačí zadat tento příkaz: pwpolicy -clearaccountpolicies a stisknout Enter. Poté můžete vytvořit nový účet se slabým heslem.

Přejmenování profilu

Nastavili jste si při prvním spuštění Macu přezdívku typu MinecraftBoi69420 a nyní na ni nejste již tolik pyšní? Můžete si ji kdykoiiv poměrně jednoduše změnit. V levém horním rohu obrazovky klikněte na  menu -> Předvolby systému -> Uživatelé a skupiny. V levé části okna vyberte účet, u kterého chcete změnit přezdívku, klikněte na něj pravým tlačítkem myši, zvolte Pokročilé volby a poté stačí už jen v sekci Celé jméno zadat novou přezdívku.

Účet pro hosty

Nikdy není na škodu vytvořit na Macu speciální účet pro hosty. Pokud se někdo k tomuto účtu na vašem počítači přihlásí, může na něm pracovat jako obvykle, a po jeho odhlášení dojde automaticky k vymazání všech dat a souborů, které daný uživatel vytvořil. Heslo pro hosta vytvoříte tak, že v levém horním rohu kliknete na  menu -> Předvolby systému -> Uživatelé a skupiny. V panelu v levé části okna klikněte na položku Host a poté v hlavní části okna zaškrtněte možnost Povolit hostům přihlášení k počítači.

Amaya Tomanová

Nihil nocere

Dítě devadesátek a milovnice Japonska. S oblibou píšu o aplikacích, marketingu, a historii Applu. Baví mě objevovat nové věci, učit se novým postupům a poznávat nové technologie. Mám ráda impresionismus, Boba Dylana a své Apple Watch.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.