Zavřít reklamu

Jak Apple vydává nové betaverze operačního systému iOS 11, který bude pro veřejnost vydaný během podzimu, vyplouvají na povrch další novinky, na něž se můžeme těšit. Jedna bude patrně ryze bezpečnostní – možnost deaktivovat Touch ID, respektive odemknutí zařízení otiskem prstu.

Nové nastavení v iOS 11 umožňuje pětkrát rychle zmáčknout tlačítko pro zapnutí/vypnutí iPhonu pro vyvolání obrazovky s tísňovým voláním. Linku 112 je pak třeba ručně vytočit, nicméně takové stisknutí zapínacího tlačítka zajistí ještě jednu věc – deaktivaci Touch ID.

Jakmile se tímto způsobem dostanete na obrazovku s tísňovým voláním, budete muset pro opětovnou aktivaci Touch ID nejprve zadat své přístupové heslo. V běžných situacích patrně tuto funkci potřebovat nebudete, ale jedná se spíše o bezpečnostní otázku, kdy byste se v určitých situacích mohli obávat, že vás někdo bude nutit odemknout vaše zařízení právě přes otisk prstu.

Takové případy se týkají například hraničních kontrol, které mohou probíhat nejen ve Spojených státech, či bezpečnostních složek, jež se mohou chtít z nějakých důvodů dostat k vašim citlivým datům.

iOS 11 tedy přinese velmi jednoduchý způsob, jak Touch ID dočasně deaktivovat. Dosud pro to byl potřeba restart iPhonu nebo několikrát špatně zadaný otisk prstu, případně vyčkání několik dní, než zařízení samo požádá o heslo, ale to je v praxi nepoužitelné.

Lze očekávat, že pokud nový iPhone nabídne místo Touch ID odemknutí přes sken obličeje, bude i toto tzv. Face ID možné deaktivovat podobným způsobem. V některých případech se to nakonec může hodit i při běžném provozu, když například nebude chtít iPhone rozpoznat otisk či obličej.

Zdroj: The Verge
.