Zavřít reklamu

Apple a jeho CEO Tim Cook učinili v posledních letech několik rozhodnutí, která měla dokázat, že firma není závislá na iPhonu a dokáže operovat, i když začnou jeho prodeje jednoho dne stagnovat. To se také stalo, trh je nasycen a až na občasné výjimky u smartphonů dochází jen k evoluci, nikoliv revoluci. Wow efekt a bouřlivý potlesk, který si iPhone v minulosti vysloužil za plnohodnotný prohlížeč, Retina displej nebo design iPhonu 4, jsou dávno pryč. Což však neplatí pouze pro Apple, ale i pro další firmy.

Apple jakožto výrobce nejznámějšího telefonu na světě (pomineme-li Nokii 3310) si je toho vědom a v posledních letech se začal čím dál více soustředit na služby, které generují stálý zisk, aniž by do nich společnost musela investovat. Až na jisté výjimky si tak společnost nemusí připlácet za exkluzivní obsah – hudbu v Apple Music tvoří hudebníci, články v News+ redakce a příjem z Pay tvoří samotní uživatelé, kteří s pomocí této služby platí.

Společnost tedy dělá mnoho věcí pro to, aby už nepůsobila jako závislá na iPhonu. Jenže poslední dny ukázaly, že realita této snaze úplně neodpovídá. Kdyby odpovídala, čerstvé varování investorům o tom, že se společnosti vlivem dopadu koronaviru na její výrobu nepodaří splnit její čtvrtletní cíle, by vypadalo jinak. Na rozdíl od firem, které stavějí téměř výlučně na poskytování služeb (Facebook a Google), je Apple ve svém jádru evidentně pořád hardwarovou firmou.

Ať už se Apple snaží sebevíc, drtivou většinu zisku mu tvoří prodej zařízení, nikoliv služeb. Nepomáhá tomu ani skutečnost, že většina služeb je dostupná pouze na jeho zařízeních. Kdyby se Apple rozhodl radikálně změnit svou koncepci a přestal by nějakým zázrakem vyrábět iPhone, či by iPhone začal za konkurencí znatelně zaostávat, až na nejskalnější fanoušky by mnoho zákazníků přešlo jinam. To by neznamenalo jen ztrátu zákazníků u hardwaru, ale také u softwaru a služeb, které jsou na zařízeních závislé.

Firmy jako Google, Facebook nebo Microsoft tento problém nemají. Office, Gmail i největší sociální síť si můžete nainstalovat na jakýkoliv smartphone. Stejně tak si můžete na jakékoliv zařízení stáhnout služby, které vám nabídnou zhruba to samé (a někdy dokonce víc), než Apple: Flipboard, Netflix, OneDrive nebo Google Pay, a když nedůvěřujete platebnímu systému od Google, několik bank poskytuje vlastní aplikace na placení.

Na rozdíl od těchto služeb tedy platí, že pokud mají služby Applu růst, zákazníci si musí kupovat iPhone. A ať se Apple snaží sebevíc přesvědčit investory, že není závislý na iPhonu, dopad koronaviru na jeho výrobu ukázal realitu.

iPhone 11 Pro FB
.