Zavřít reklamu

Steve Jobs dokázal během svého života nashromáždit jmění přesahující šest miliard amerických dolarů, což je částka, se kterou vás již nic neomezuje prakticky v ničem, na co jen pomyslíte. Přesto si však Steve nepotrpěl na příliš honosný životní styl a i když jeho typický černý rolák nebyl zrovna z výprodeje, existují černé roláky za desetkrát větší cenu. Stejně tak tomu bylo u jeho Mercedesu SL55 AMG, což je skvělé auto, ovšem přece jen zde máme všechny ty Ferrari, Rollse, Bentley a mnoho dalších, které jsou o úroveň dál.

Místo toho, aby si Steve koupil Ferrari, dokázal si koupit každý rok raději dvě SL55 AMG jen proto, aby nemusel mít na svém vozidle SPZ. Stát Kalifornia má totiž poměrně zajímavou mezeru v zákoně o vozidlech a dopravě. Konkrétně se v něm totiž uvádí, že majitel je nové vozidlo povinen vybavit SPZ do 6 měsíců od jeho koupě a tak Steve měnil vozidlo každého půl roku jen kvůli tomu, aby na něm nemusel mít kousek plechu navíc.

Steve zkrátka utrácel za věci, které jsou pro běžného miliardáře zcela nepochopitelné, ale šetřil na věcech, na kterých si většina mužů potrpí. Jednu frajeřinku si však neodpustil a společně se svým přítelem a jedním z nejuznávanějších designéru posledního století Philippem Starckem a jeho společností Ubik se pustil do stavby super jachty. Tu na základě návrhů od Starcka začala stavět společnost Feadship a zatímco na stavbu i veškeré designové prvky dohlížel sám majitel, spuštění na vodu se bohužel Steve Jobs již nedočkal. Steve zemřel v říjnu roku 2011, zatímco jeho nejdražší hračka vyplula až o rok později.

Ačkoli se nejmocnější muži světa rádi chlubí technickou specifikací svých superluxusních korábů moří, o Venus, jak Steve pojmenoval svoji jachtu, toho na povrch příliš nevyplulo. Venus je téměř o polovinu menší než současná největší jachta světa, která patří ruskému miliardáři Andreji Melničenkovi. Ta má totiž rovnou 141 metrů na délku, zatím co Venus má „pouze“ 78,2 metrů. Šířka lodi je pak v nejširším bodě 11,8 metrů. Přesná cena za Venus není oficiálně známá, ovšem odborníci odhadli, že se jedná o loď v ceně 137,5 milionů dolarů, přičemž ceny těch nejdražších jachet světa často atakují částku čtyři sta milionů dolarů.

Jobs strávil dlouhé roky diskusemi o tom, jak má být Yachta velká, jaké má být zakřivení jednotlivých prvků až po diskuse o počtu kajut. Kdo četl například legendární příběh z Time o tom, jak dokázal Steve týdny řešit spolu s manželkou výběr pračky a sušičky, je mu jasné, proč jen přípravy na stavbu jachty zabraly roky života.

Název Venus je pak spojen přímo s Venuší, tedy římskou bohyní smyslnosti, krásy, lásky a sexu. Ta byla později ztotožňována s řeckou bohyní Adroditou. Steve Jobs ji však pro název použil spíše než jako bohyni, jako inspiraci, která byla můzou pro velkou řadu umělců, zejména v rámci římského rekonstrukcionismu. Venus získala v rámci dědictví manželka Steva Jobse, paní Laurene Powell Jobs. Ta využívá jachtu spolu s rodinou a často ji můžete vidět kotvit u pobřeží Evropských měst jako jsou Benátky, Dubrovnik a mnoho dalších.

Venus se plaví pod vlajkou Kajmanských ostrovů. Svůj domovský přístav má však v George Town, odkud vyplouvá na své cesty. Pokud byste chtěli loď sledovat na jejích plavbách nebo se podívat na desítky fotografií, které máte možnost přidat i vy, pak nejlepším místem, kde se dozvíte minutu po minutě odkud kam se jachta plaví je web marinetraffic.com.

Vidět Venus tak není až taková vzácnost, protože v současné době je hojně využívána přímo rodinou Steva Jobse a vzhledem k tomu, že jí je teprve pět let, což v rámci životnosti lodí není žádný věk, budeme se s ní potkávat ještě dlouhou řadu sezón a to nejen u Evropských ale také světových přístavů.

*Zdroj fotografie: charterworld.com, osobní archiv Patrika Tkáče (se svolením)

.