Zavřít reklamu

Na právě probíhajícím Světovém mobilním kongresu (MWC), největším veletrhu s mobilní elektronikou na světě, představilo Vivo prototyp staršího telefonu s novou technologií, která je schopná otisk prstu oskenovat skrz displej.

Technologie vytvořená Qualcommem je schopná otisk prstu přečíst skrz maximálně 1200 µm (1,2 mm) tlustou vrstvu tvořenou OLED displeji, 800 µm skla nebo 650 µm hliníku. Technologie využívá ultrazvuk a kromě schopnosti penetrovat sklo a kov její správnou funkci neomezují ani tekutiny – funguje tedy i pod vodou.

vivo-under-display-fingerprint

Na MWC byla nová technologie představena prostřednictvím dema zabudovaného do již existujícího modelu Vivo Xplay 6 a prý se jednalo o první ukázku tohoto typu čtečky zabudovaného do mobilního zařízení.

Snímání otisku prstu na ukázkovém zařízení bylo možné pouze v jednom místě na displeji, teoreticky by však šlo rozšířit na celý displej – nevýhodou by nicméně byla velmi vysoká cena takového řešení. U prezentovaného prototypu navíc přečtení otisku prstu trvalo mnohem déle, než je tomu u zavedených zařízení jako iPhone 7 nebo Samsung Galaxy S8.

Čtečky otisků prstů umístitelné pod displej od Qualcommu budou výrobcům dostupné v poslední čtvrtině letošního roku a na trhu se zařízení s nimi mohou objevit nejdříve v první polovině roku 2018. Firma je nabídne jako součást svých mobilních platforem Snapdragon 660 a 630, ale i samostatně. Verze ultrazvukové čtečky, kterou nelze umístit pod displej, ale jen pod sklo nebo kov, bude výrobcům dostupná ještě tento měsíc.

[su_youtube url=“https://youtu.be/zAp7nhUUOJE“ width=“640″]

Není jasné, v jaké fázi vývoje je předpokládané konkurenční řešení od Applu, jeho přítomnost se ale očekává už v jednom z nových iPhonů pravděpodobně představených v září letošního roku. Výše zmíněné řešení minimálně dokazuje, že technologie na odstranění fyzického tlačítka pro otisk prstu a jeho umístění pod displej tu je. Neustále se však spekuluje, zda ho Apple právě již pro příští iPhone stihne připravit tak, aby vše fungovalo, jak se na jeho telefony sluší a patří.

Zdroje: MacRumors, Engadget
Témata: , ,
.