Zavřít reklamu

Asi jen stěží byste v posledních letech hledali populárnější přehrávače, než je VLC. Ostatně jeho úspěch dokazují i nejnovější čísla, kdy videopřehrávač v uplynulém týdnu dosáhl hranice 3 miliard stažení. Informaci velkolepě oznámili vývojáři z VideoLAN na veletrhu CES v Las Vegas. A jako oslavu při pokoření tohoto milníku si připravili novinku v podobě podpory funkce AirPlay ve verzi pro Android.

Popularita VLC a s tím související překročení tří miliard stažení, z nichž čtvrtina pocházela z mobilních zařízení, v podstatě ani není nijak překvapující. Přehrávač totiž nabízí řadu nesporných výhod – je dostupný na téměř všech platformách, zcela zdarma, bez reklam a podporuje širokou škálu videoformátů. Vývojáři se navíc do přehrávače neustále snaží implementovat nejnovější funkce. Před nedávnem tak VLC dostal podporu formátu AV1 (nástupce VP9 a konkurent HEVC) a brzy nabídne také AirPlay ve verzi pro Android.

VLC-three-billion-downloads

Právě podporu Apple AirPlay pro Android oznámil Jean-Baptiste Kempf, šéf VideoLAN a jeden z hlavních vývojářů VLC, který magazínu Variety prozradil, že funkci do přehrávače implementují přibližně za měsíc.

Díky AirPlay tak bude možné ze smartphonů a tabletů s Androidem streamovat filmy a seriály do Apple TV. A co víc, obraz budou moct uživatelé Androidu zrcadlit i na vybrané modely televizorů od Samsungu, LG, Sony a Vizio, jež před nedávném dostaly podporu AirPlay 2. Jedinou otázkou tak zůstává, zda VLC nabídne původní AirPlay nebo novější AirPlay 2.

Kempf se také na CESu nechal slyšet, že VLC brzy nabídne vylepšenou podporu videí ve virtuální realitě. Ačkoli bude přehrávač podporovat všechny hlavní VR headsety, VideoLan se v tomto směru nechtělo spoléhat na SKD třetích stran. Po jejich implementaci by totiž VLC nabobtnalo o stovky megabajtů kódu, avšak díky vlastnímu řešení se celková velikost aplikace zvýšila přibližně jen o 1 MB.

VLC Android
.