Zavřít reklamu

Kdo by neznal VLC. Jedná se o jeden z nejoblíbenějších a funkcemi nejnapěchovanějších přehrávačů videí pro Windows a Mac, který si poradí takřka s každým video formátem, který mu nabídnete. V roce 2010 se aplikace k nadšení všech dostala i do App Store, bohužel byla začátkem roku 2011 stažena firmou Apple kvůli problému s licencemi. Po velice dlouhé době se VLC vrací v novém kabátku i s novými funkcemi.

Rozhraní aplikace se příliš nezměnilo, hlavní obrazovka zobrazí nahraná videa ve formě dlaždic, na kterých uvidíte náhled videa, název, čas a rozlišení. Kliknutím na ikonu s kuželem se otevře hlavní nabídka. Odsud můžete do aplikace nahrát video několika způsoby. VLC podporuje přenos pomocí Wi-Fi, umožňuje stáhnout video z webového serveru po zadání URL (bohužel zde chybí prohlížeč, není tak možné stáhnout soubor z internetových úložišť jako Ulož.to apod.) nebo rovnou z webu video streamovat.

Potěšila nás i možnost propojení s Dropboxem, odkud můžete videa také stáhnout. Nejrychlejší způsob nahrávání videí je však přes iTunes. V nabídce se pak nachází už jen poněkud zjednodušené nastavení, kde lze zvolit heslo zámku pro omezení přístupu do aplikace ostatním, dále je zde možnost volby deblokovacího filtru, který zjemní čtverečkování způsobené kompresí, volba kódování titulků, volba Time-stretching audio a přehrávání zvuku na pozadí, když je aplikace zavřená.

Nyní k samotnému přehrávání. Původní VLC pro iOS nebylo jedno z nejvýkonnějších, ve skutečnosti v našem tehdejším testu videopřehrávačů propadlo. Byl jsem tak zvědavý, jak si s různými formáty a rozlišením poradí nová verze. Přehrávání bylo testováno na iPadu mini, tedy hardwarovém ekvivalentu iPadu 2 a je možné, že s iPad 3. a 4. generace je možné dosáhnout lepších výsledků. Z videí jsme testovali:

  • AVI 720p, AC-3 audio 5.1
  • AVI 1080p, MPEG-3 audio
  • WMV 720p (1862 kbps), WMA audio
  • MKV 720p (H.264), DTS audio
  • MKV 1080p (10 mbps, H.264), DTS audio

Podle očekávání zvládlo VLC formát AVI v rozlišení 720p bez problému, dokonce dokázal správně rozpoznat šestikanálové audio a převést jej do sterea. Ani 1080p AVI mu nečinilo při přehrávání problém (i přes varování, že bude pomalé), obraz byl zcela plynulý, trable však nastaly s audiem. Jak se ukázalo, VLC si nedokáže poradit s kodekem MPEG-3 a zvuk je rozsypaný natolik, že to trhá uši.

Co se týče kontejneru MKV (s typicky s kodekem H.264) v rozlišení 720p s audiem v DTS, přehrávání videa a zvuku bylo opět bez problému. VLC dokázalo zobrazit i v kontejneru obsažené titulky. Matroska v rozlišení 1080p s bitrate 10 mbps už byl oříšek a video bylo nekoukatelné. Abychom byli féroví, žádný z nejvýkonnějších přehrávačů pro iOS (OPlayer HD, PowerPlayer, AVPlayerHD) toto video nedokázal plynule přehrát. Stejný případ nastal i s WMV v 720p, se kterým si žádný z přehrávačů včetně VLC neporadil. Naštěstí od WMV se postupně ustupuje ve prospěch MP4, který je nativním formátem pro iOS.

.