Zavřít reklamu

Kdo by neznal VLC. Jedná se o jeden z nejoblíbenějších a funkcemi nejnapěchovanějších přehrávačů videí pro Windows a Mac, který si poradí takřka s každým video formátem, který mu nabídnete. V roce 2010 se aplikace k nadšení všech dostala i do App Store, bohužel byla začátkem roku 2011 stažena firmou Apple kvůli problému s licencemi. Po velice dlouhé době se VLC vrací v novém kabátku i s novými funkcemi.

VLC iPad_02

Rozhraní aplikace se příliš nezměnilo, hlavní obrazovka zobrazí nahraná videa ve formě dlaždic, na kterých uvidíte náhled videa, název, čas a rozlišení. Kliknutím na ikonu s kuželem se otevře hlavní nabídka. Odsud můžete do aplikace nahrát video několika způsoby. VLC podporuje přenos pomocí Wi-Fi, umožňuje stáhnout video z webového serveru po zadání URL (bohužel zde chybí prohlížeč, není tak možné stáhnout soubor z internetových úložišť jako Ulož.to apod.) nebo rovnou z webu video streamovat.

Potěšila nás i možnost propojení s Dropboxem, odkud můžete videa také stáhnout. Nejrychlejší způsob nahrávání videí je však přes iTunes. V nabídce se pak nachází už jen poněkud zjednodušené nastavení, kde lze zvolit heslo zámku pro omezení přístupu do aplikace ostatním, dále je zde možnost volby deblokovacího filtru, který zjemní čtverečkování způsobené kompresí, volba kódování titulků, volba Time-stretching audio a přehrávání zvuku na pozadí, když je aplikace zavřená.


Nyní k samotnému přehrávání. Původní VLC pro iOS nebylo jedno z nejvýkonnějších, ve skutečnosti v našem tehdejším testu videopřehrávačů propadlo. Byl jsem tak zvědavý, jak si s různými formáty a rozlišením poradí nová verze. Přehrávání bylo testováno na iPadu mini, tedy hardwarovém ekvivalentu iPadu 2 a je možné, že s iPad 3. a 4. generace je možné dosáhnout lepších výsledků. Z videí jsme testovali:

 • AVI 720p, AC-3 audio 5.1
 • AVI 1080p, MPEG-3 audio
 • WMV 720p (1862 kbps), WMA audio
 • MKV 720p (H.264), DTS audio
 • MKV 1080p (10 mbps, H.264), DTS audio

Podle očekávání zvládlo VLC formát AVI v rozlišení 720p bez problému, dokonce dokázal správně rozpoznat šestikanálové audio a převést jej do sterea. Ani 1080p AVI mu nečinilo při přehrávání problém (i přes varování, že bude pomalé), obraz byl zcela plynulý, trable však nastaly s audiem. Jak se ukázalo, VLC si nedokáže poradit s kodekem MPEG-3 a zvuk je rozsypaný natolik, že to trhá uši.

Co se týče kontejneru MKV (s typicky s kodekem H.264) v rozlišení 720p s audiem v DTS, přehrávání videa a zvuku bylo opět bez problému. VLC dokázalo zobrazit i v kontejneru obsažené titulky. Matroska v rozlišení 1080p s bitrate 10 mbps už byl oříšek a video bylo nekoukatelné. Abychom byli féroví, žádný z nejvýkonnějších přehrávačů pro iOS (OPlayer HD, PowerPlayer, AVPlayerHD) toto video nedokázal plynule přehrát. Stejný případ nastal i s WMV v 720p, se kterým si žádný z přehrávačů včetně VLC neporadil. Naštěstí od WMV se postupně ustupuje ve prospěch MP4, který je nativním formátem pro iOS.


Nakonec jsme vyzkoušeli i titulky. Ani ty nečiní VLC žádný problém, ať už se jedná o populární formáty SRT nebo SUB. Díky nastavení kódování (pro české titulky většinou Windows-1250) se české znaky zobrazují korektně. Bohužel aplikace neumožňuje žádné další nastavení titulků, konkrétně barvu, velikost a typ fontu. Ačkoliv velikost je optimální a bílá barva nevadí, autoři VLC zvolili ne zrovna ideální font Courier. Abych neopomněl, v aplikace lze u videa měnit nastavení barev.

Co říci závěrem? Znovuzrození VLC pro iOS se povedlo, aplikace je dostatečně výkonná i na iPadu mini a poradí si i s běžným AVI až do rozlišení 1080p, ačkoliv plynulost se může lišit podle bitrate. Vzhledem k tomu, že zhruba před půl rokem začali vlastníci práv na audio kodek AC-3 vymáhat licenční poplatky od vývojářů videopřehrávačů v iOS, což vedlo k ukončení podpory kodeku u většiny z nich, je příjemné vidět, že s ním VLC problém nemá. Zaráží mě však problém s MPEG-3, se kterým jsem se nesetkal u žádného jiného přehrávače a je to pravděpodobně kandidát na opravnou aktualizaci.

To nejlepší nakonec – VLC pro iOS je stejně jako předtím zcela zdarma.

[app url=“https://itunes.apple.com/cz/app/vlc-for-ios/id650377962?mt=8″]

Příležitostný překladatel, hudebník a velký milovník jablečného železa.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  Prosím vás o radu, nikde jsem nenašel, jak na to.. Mám AVI soubor a co nejrychleji (asi přes iTunes) ho chci dostat do VLC.. Jak na to? Děkuji moc!

  Otevřeš iTunes, vybereš zařízení (iPhone/iPad) dále záložka aplikace, úplně dole vidíš další okno, ve kterém budou všechny programy umožnující sdílení souborů. Drag&Drop vhodíš soubory.

  nevíte jak stáhnout, když mám účet jen v českém appstore? díky

  VLC je v českém storu
  Ještě doplním k článku, že titulky u filmu musí mít stejný název souboru jako film.

  Díky, stahnul jsem to už z US, na českém jsem to nenašel. Ještě se zeptám na jednu věc, blbne u filmů zvuk, hrozně jakoby syčí, prská – není ničemu rozumět :(Netušíte, kde je zakopaný pes? Filmy jsou ve formátu AVI. Díky

  Problem se zvukem jiz vyresen v aktualni verzi 2.0.2.

  Pro autora clanku: nezda se Vam ponekud zavadejici o otevrenem a multiplatformnim prehravaci prohlasit, ze je jen pro win a mac?

celý text

Čtěte více.