Zavřít reklamu

Způsoby, jak se v dnešní době spojit s druhou stranou existuje už poměrně hodně, a rozhodně k tomu nemusíte využívat jen aplikaci Telefon a vlastně ani síť mobilního operátora. Samozřejmě máme na mysli chatovací aplikace. I bez nich ale nabízí váš iPhone možné způsoby, jak s ostatními komunikovat, pokud jste v místě bez pokrytí mobilním signálem. 

Wi-Fi hovory 

K něčemu ale připojeni samozřejmě být musíte. Pokud se budeme bavit o Wi-Fi hovorech, je samozřejmé, že se jedná o Wi-Fi síť. Wi-Fi hovory využijete na místech se slabým nebo žádným mobilním signálem, pokud jste ale připojeni k Wi-Fi. Tuto funkci dokonce podporují iPhony už od modelu iPhone 5c.

Stačí k tomu jít do Nastavení -> Telefon -> Wi-Fi hovory, kde si je zapněte volbou nahoře. Když poté budete mít Wi-Fi hovory k dispozici, tak o tom budete informováni i na horním řádku nabídek, a to hned vedle názvu operátora. Jedná se o jasnou indikaci toho, že následný hovor bude odbaven skrze Wi-Fi síť. Můžete si zde zapnout i volbu Přidat Wi-Fi hovory pro ostatní zařízení, takže následně můžete volat i z iPadu nebo vašeho Macu. 

HD Voice/HD hovory 

Už podle názvu může být zjevné, že toto označení má co dělat s kvalitou přenosu, ne tak s jeho technologií. HD hovory podporují prakticky všechny moderní telefony, přičemž tato funkce má za úkol odstranit šum ze samotného přenosu. Je tedy úzce vázána na podporu od operátora, u nás jej však poskytují všichni tři. Problematika je zde v používaném kodeku, kdy se oproti tomu předchozímu s označením AMR-NB nyní používá AMR-WB s razantně širším frekvenčním pásmu (50 až 7 000 Hz).

VoLTE 

Jedná se v podstatě o podobnou záležitost, jako v případě Wi-Fi hovorů, avšak zde hovor probíhá přes datovou síť, a to obvykle i v takových místech, kde je špatný signál. Služba vyniká rychlým spojením, které probíhá už do dvou sekund. I zde je nutná podpora od operátora, u nás ji poskytují opět všichni tři. I když ale voláte přes datovou síť, platíte za hovor stejně jako kdybyste volali klasickým způsobem. VoLTE typicky nefunguje v roamingu a můžete při uskutečněném hovoru klidně surfovat na internetu. 

VoIP 

Voice Over Protocol je vlastně internetové volání namísto volání skrze typickou pevnou linku. Za pomoci speciálních protokolů digitalizuje váš hlas a své využití nachází prakticky v jakémkoli datovém připojení, ať už mobilních datech, Wi-Fi sítě nebo tam, kde je jeho největší využití, a to ve firemním intranetu.

.