Zavřít reklamu

Video on demand je v českém prostředí zatím takový nesplněný sen. Zatímco v USA vesele fungují služby jako Netflix nebo Hulu, v České republice jsme mohli zatím vidět jen několik pokusů s ne moc valnými výsledky. Tentokrát se o něco takového pokouší společnost stojící za TV NOVA s portálem Voyo, který za měsíční poplatek nabídne ke sledování několik stovek filmů, seriálů a další video obsah. Kromě webového rozhraní je tu i aplikace pro iPad.

Prostředí Voyo pro iPad trochu připomíná rozhraní filmové sekce Apple TV ve světlé verzi, což vítám. Úvodní obrazovka vás přivítá hlavní posuvnou nabídkou s doporučenými tituly a několika dalšími rubrikami pod ní (Novinky, Top, Brzy uvidíte). Ovládací panel odhalíte tlačítkem vlevo nahoře ve stylu Facebooku, kdy se hlavní obrazovka odsune (lze použít i gesto tažení prstem). Vybrat si pak můžete z kategorií Filmy, Seriály, Pořady, Zprávy, Sport, Děti a nakonec je tu i kategorie Oblíbených titulů, kam si můžete ukládat jednotlivé filmy a další videa, které třeba máte v plánu shlédnout. Škoda, že zde chybí i možnost sledovat živé vysílání jako na webu.

Po otevření stránky jednotlivých filmů uvidíte kromě hlavního okna pro přehrávání také doprovodné informace, jako popis, seznam hlavních herců, jméno režiséra, délku filmu a další. Filmy si odsud můžete ukládat do oblíbených, pustit si trailer nebo si nechat zobrazit podobné snímky. Nechybí ani možnost sdílení klasicky přes Facebook, Twitter nebo e-mail.

Abyste mohli Voyo vůbec používat, je třeba si založit účet. To bohužel nejde přímo v aplikaci, musíte zamířit na webové stránky Voyo.cz. Je to patrně z důvodu politiky Applu ohledně nákupů přímo v aplikaci. Služba je totiž placená (189 Kč měsíčně), nabízí ale i sedmidenní zkušební lhůtu. Registrace naštěstí není zdlouhavá, stačí vyplnit několik základních údajů a potvrdit e-mail, který vám následně dorazí do schránky. Musíte pouze skousnout pomalu načítající se web v mobilním Safari, které má s náročnou stránkou Voya trochu problémy. Nutno ještě podotknout, že i pro aktivaci zkušební lhůty je třeba vyplnit telefon nebo údaje z platební karty, což je stejný přístup jako v iTunes, kde musíte také mít pro stahování aplikací zdarma účet spojený s kreditní kartou. Nemusíte se bát, že by vám Voyo strhávalo bez vašeho vědomí peníze za předplatné.

Služba je poměrně nová, proto její databáze zatím není tak rozsáhlá. Filmů je zde přes 500, 23 seriálů a 12 pořadů. Bohužel zde nenajdeme mnoho blockbusterů, výběr spíše odpovídá filmové skladbě TV NOVA, podle čehož soudím, že se katalog odvíjí podle vysílacích práv pro televizní vysílání. Naopak potěší přítomnost řady českých filmů, jste-li fanoušky tuzemské kinematografie. Většina videí, které na Voyu najdete, mají český dabing bez možnosti volby původního znění s titulky. Najde se zde však několik výjimek, například britské seriály IT Crowd a Black Books, které naopak nabídnou pouze otitulkovanou verzi. Většinu lidí, kteří Novu sledují, patrně absence původního znění nebude nijak mrzet.

Nejdůležitější vlastností aplikace je samozřejmě kvalita streamovaného videa. Tu jsem testoval hned na několika seriálech a filmech. Při sledování jsem nezaznamenal žádné zadrhávání, až na jeden trailer, přehrávání bylo velice plynulé i při častějším přeskakování na časové ose. Rozlišení videa se zdá být nižší než 720p, obraz tak nebyl ostrý jako při přehrávání HD videa, nicméně rozdíl není zas tak znatelný. Při bližším zkoumání je vidět i komprese videa, je ale zvláštní, že se kvalita liší film od filmu. U Barbara Conana byla komprese znatelná, u českých Hranařů nikoliv. Kvalitě zvuku se nedá prakticky nic vytknout, na sluchátka byl zvuk kvalitní, bez známky komprese.

Trochu mě zamrzel fakt, že si aplikace nepamatuje místo, kde jsem film zastavil, při opuštění a opětovném spuštění přehrávání se ocitnete na samotném začátku a ono místo musíte hledat ručně. Snad tato funkce přibude v příští aktualizaci. Stejně tak bych uvítal i kategorii Rozkoukaná videa, která by doplnila Oblíbené tituly. Aplikace samotná je relativně svižná, byť je stejně jako Facebook spíše webovou aplikací zabalenou do prostředí iOS. Díky tomu mohou programátoři dělat v aplikaci větší změny, aniž by museli čekat na schválení aktualizace.

Po grafické stránce působí Voyo příjemně, autoři zvolili spíše minimalistický vzhled, díky kterému je aplikace velmi přehledná. Najde se zde nicméně i nějaká ta chyba, občas se při přeskakování na časové ose rozhodí obraz se zvukem, někdy i aplikace spadne, ale věřím, že se tyto věci podaří postupnými aktualizacemi odladit.

Voyo je velice ambiciózním pokusem o zavedení služby Video on Demand, na kterém například Česká televize ztroskotala a verze O2 zase působí spíše polovičatě. Aplikace pro iPad je rozhodně dobrý způsob, jak dostat službu více do povědomí lidí. Chybí zatím některé zvučné tituly, což je patrně důsledkem složitého získávání televizních práv a výroba dabingu také dokáže proces zpomalit. Na druhou stranu tu máme službu nabízející relativně slušné startovací portfolio za celkem rozumnou cenu 189 Kč na měsíc. Aplikace samotná je zdarma, určitě ji doporučuji alespoň vyzkoušet.

[app url=“http://itunes.apple.com/cz/app/voyo.cz/id529093783″]

.