Zavřít reklamu

Nové 14 a 16“ MacBooky Pro nabízejí několik způsobů, jak je nabíjet. Přítomny jsou totiž nejen tři Thunderbolt 4 porty, ale nově jsou počítače osazeny i konektorem MagSafe 3. Ten je dle Applu navržen tak, aby do systému dodával více energie. A samozřejmě se pořád připojuje magneticky, aby snížil riziko stržení zařízení ze stolu, pokud o kabel omylem zakopnete.

Apple je na specifikaci své novinky poměrně skoupý. V rámci produktové stránky MacBooků Pro jen zmiňuje rychlé nabíjení a bezproblémové připojování a odpojování. Ohledně baterie a napájení uvádí v technických specifikacích následující (první údaj platí pro 14“ variantu a druhý údaj je platný pro 16“ variantu MacBooku Pro): 

  • Až 17 / 21 hodin přehrávání filmů v aplikaci Apple TV 
  • Až 11 / 14 hodin bezdrátového prohlížení webu 
  • Lithium-polymerová baterie s kapacitou 70,0 Wh / 100 Wh 
  • 67W USB‑C napájecí adaptér (přibalený u M1 Pro s 8jádrovým CPU), 96W USB‑C napájecí adaptér (přibalený u M1 Pro s 10jádrovým CPU nebo M1 Max, k objednání u M1 Pro s 8jádrovým CPU) / 140W USB-C napájecí adaptér 
  • Podpora rychlého nabíjení 96W / 140W USB‑C napájecím adaptérem

MagSafe 3 kabel naleznete samozřejmě i v balení MacBooků. Chcete-li se novinkou vybavit samostatně, v Apple Online Store je kabel na jedné straně osazený MagSafe 3 a na druhé USB-C ve své 2m variantě k dispozici za 1 490 Kč. Jako kompatibilní zařízení jsou samozřejmě uvedeny jen MacBook Pro (14palcový, 2021) a MacBook Pro (16palcový, 2021). Ani zde se příliš nedozvíte, protože originální popis zní jen: 

„Tenhle dvoumetrový napájecí kabel má magnetický konektor MagSafe 3, který navede zástrčku do napájecího portu MacBooku Pro. Ve spojení s kompatibilním USB‑C napájecím adaptérem poslouží k nabíjení MacBooku Pro z elektrické zásuvky. Kabel navíc podporuje rychlé nabíjení. Magnetické připojení je natolik pevné, že zamezí většině nechtěných odpojení. Když ale někdo o kabel zakopne, ten se uvolní, aby MacBook Pro nespadl. Při nabíjení baterie svítí LEDka na konektoru oranžově, při plném nabití svítí zeleně. Kabel je opletený, aby dlouho vydržel.“

Apple při představování uvedl, že poprvé na Mac přinesl rychlé nabíjení, které umožní nabít baterii zařízení na 50 % za pouhých 30 minut. Jak ale zjistil magazín MacRumors, je zde jedna drobná výhrada, kterou Apple ve skutečnosti nezmínil. Pouze 14“ MacBook Pro se totiž dokáže rychle nabíjet přes porty USB-C/Thunderbolt 4 a také MagSafe, oproti tomu 16“ MacBook Pro je omezen na rychlé nabíjení výhradně přes tento nový magnetický port. Je tedy poměrně zajímavé, proč Apple do balení přidává USB-C kabel právě namísto toho s MagSafe. Rozdíl v ceně je sice 900 Kč, ale s ohledem na cenu samotného MacBooku Pro, který startuje na částce 58 990 Kč je to poměrně zanedbatelná položka. Na první testy rychlostí nabíjení si budeme muset ještě chvíli počkat.

.