Zavřít reklamu

Společnost Apple nám konečně představila AirPods 3. generace. Ty vycházejí spíše z verze Pro než 2. generace AirPodů, protože přejímají některé jejich funkce. Mezi ty patři i adaptivní ekvalizace, které tak nyní postrádá jen základní řada, protože vyjma 3. generace a modelu Pro ji najdete i v AirPodech Max. V čem tato technologie vlastně spočívá? 

Apple u svých sluchátek uvádí, že adaptivní ekvalizér automaticky dolaďuje vyznění podle tvaru ucha, aby byl poslechový zážitek bohatý a konzistentní. V případě AirPodů Max zmiňuje samozřejmě dolehnutí náušníků. Dodává, že mikrofony namířené dovnitř zaznamenávají, co přesně slyšíte. Sluchátka podle toho upravují frekvence přehrávané hudby, aby byl zážitek konzistentní a každý tón vyzněl věrně.

Výhody adaptivní ekvalizace 

Odborněji řečeno, adaptivní ekvalizér je ekvalizér, který se automaticky přizpůsobuje časově proměnným vlastnostem komunikačního kanálu. Často se používá s koherentními modulacemi, jako je klíčování s fázovým posunem, zmírňující účinky vícecestného a Dopplerova šíření. Výhoda adaptivní ekvalizace tedy je, že odstraňuje lineární chyby z modulovaných signálů dynamickým vytvářením a aplikováním kompenzačního filtru FIR (feed-forward). Tyto lineární chyby pak mohou pocházet z filtrů vysílače či přijímače nebo z přítomnosti více různých cest v přenosové cestě.

Ve výchozím nastavení má ekvalizační filtr jednotkovou impulsní odezvu, která poskytuje plochou frekvenční odezvu. Poloha impulzu jednotky je funkcí délky filtru a je umístěna tak, aby poskytovala nejoptimálnější účinnost pro většinu situací. Všechno zabaleno dohromady má pro uživatele efekt v co nejvěrnější kvalitě zvuku.

Otázka používání 

Adaptivní ekvalizace dává smysl u AirPodůPro a Max, protože ty svou konstrukcí přispívají ke kvalitě poslechu, u AirPodů 3. generace je ale otázkou, zda je použití této technologie opodstatněné. Pecky jednoduše neutěsní ucho tak dobře, abyste si mohli vychutnat maximální kvalitu poslechu – to tedy pokud se bavíme o rušnějším prostředí. V tom tichém domácím třeba skutečně můžete tuto technologii ocenit. Jak moc to bude, však zjistíme až s prvními testy. AirPody 3. generace jsou dostupné za cenu 4 990 Kč.

.