Zavřít reklamu

Po několika letech čekání Apple konečně vyslyšel prosby jablíčkářů a při příležitosti úterní keynote představil přepracovaný 24″ iMac, který je navíc osazen výkonným čipem M1. Tento kousek se mimo zmiňovaného čipu pyšní zbrusu novým designem a k dostání je v sedmi živých barvách. Pojďme si společně posvítit na každý detail, který o tomto produktu prozatím víme.

Výkon

Čip M1, který zamířil i do přepracovaného iMacu, pravděpodobně ani nemusíme představovat. Jedná se totiž o totožný čip, který můžeme najít i ve vloni představeném MacBooku Air, 13″ MacBooku Pro a Macu mini. I v tomto případě navíc máme na výběr ze dvou konfigurací, které se od sebe odlišují pouze počtem jader GPU. M1 jinak nabízí 8jádrové CPU s 4 výkonnostními a 4 úspornými jádry a 16jádrový NeuralEngine. Na výběr budeme mít ze dvou variant:

  • varianta se 7jádrovým GPU s 256GB úložištěm (půjde připlatit za verzi s 512GB a 1TB úložištěm)
  • varianta s 8jádrovým GPU s 256GB a 512GB úložištěm (půjde připlatit za verzi s 1TB a 2TB úložištěm)

Design

Pokud jste včerejší Keynote sledovali, tak jste s novým designem pravděpodobně velmi dobře seznámeni. Jak jsme již navíc zmínili v úvodu, iMac bude k dostání v sedmi živých barvách, které příjemným způsobem bijí do očí. Na výběr budeme mít konkrétně z modré, zelené, růžové, stříbrné, žluté, oranžové a fialové. S příchodem nové, 24″ velikosti jsme se pochopitelně dočkali i jiných rozměrů. Nový iMac má tedy na výšku 46,1 centimetrů, na šířku 54,7 centimetrů a jeho hloubka činí 14,7 centimetrů. Co se týče hmotnosti, tak ta je závislá na konfiguraci a výrobním procesu. Konkrétně může jít o 4,46 kg, případně o 4,48 kg, tedy o naprosto zanedbatelný rozdíl.

Displej, kamera a zvuk

Ze samotné názvu je poměrně jasné, že iMac nabídne displej s úhlopříčkou 24″. Tedy alespoň to tak na první pohled vypadá. Pravdou ale je, že tato novinka má „pouze“ 23,5″ 4,5K displej s rozlišením 4480 x 2520 pixelů s citlivosti 218 PPI. Samozřejmostí je poté podpora jedné miliardy barev a svítivost o hodnotě 500 nitů. Nechybí ani široký barevný rozsah P3 a TrueTone. Přední kamera FaceTime HD se poté dokáže postarat o záznam v HD rozlišení 1080p, přičemž obraz bude dodatečně upravován prostřednictvím čipu M1 – stejně jako v případě zmiňovaných Maců představených v listopadu 2020.

mpv-shot0048

Co se týče zvuku, tak v tomto směru by měl iMac mít rozhodně co nabídnout. Tento all-in-one počítač se totiž pyšní šesticí reproduktorů s woofery v antirezonančním uspořádání, díky čemuž nabídne široký stereo zvuk s podporou prostorového zvuku při použití oblíbeného formátu Dolby Atmos. Při videohovorech by se vám mohla zalíbit trojice studiových mikrofonů s redukcí šumu.

Připojení dalších monitorů

K novému iMacu budeme moci při zachování původního rozlišení na vestavěném displeji s miliardou barev připojit i další externí monitor s až 6K rozlišením při 60Hz obnovovací frekvenci. O propojení se poté samozřejmě postará vstup Thunderbolt 3, kdy se výstup DisplayPortu, USB-C, VGA, HDMI, DVI a Thunderboltu 2 bude řešit prostřednictvím různých adaptérů prodávaných zvlášť.

Vstup

V případě vstupu narážíme na další rozdíly, které jsou závislé na konfiguraci – konkrétně tedy na tom, zdali iMac bude mít čip M1 se 7jádrovým či 8jádrovým GPU. V případě 7jádrové verze si počítač poradí s Magic Keyboard a Magic Mouse a možné bude doobjednat novou Magic Keyboard s Touch ID, Magic Keyboard s Touch ID a numerickou klávesnicí a Magic Trackpad. U druhé varianty s 8jádrovým GPU Apple zmiňuje podporu Magic Keyboard s Touch ID a Magic Mouse, přičemž stále se nabízí možnost doobjednat Magic Keyboard s Touch ID a numerickou klávesnicí a Magic Trackpad. Napájení navíc probíhá prostřednictvím nového portu, ke kterému se kabel přichytí magneticky. Jeho výhodou je, že v rámci adaptéru bude k dostání ethernet port.

Konektivita

iMac (2021) v základní konfigurací nabízí dvojici portů Thunderbolt/USB 4, které se dokáží postarat o DisplayPort, Thunderbolt 3 s propustností až 40 Gbps, USB 4 s propustností až 40 Gbps, USB 3.1 Gen 2 s propustností až 10 Gbps a prostřednictvím zvlášť prodávaných adaptérů i s Thunderbolt 2, HDMI, DVI a VGA. Je ovšem nutné zmínit, že verze s 8jádrovým GPU navíc disponuje další dvojicí portů, tentokrát USB 3 s propustností až 10 Gbps a Gigabitovým ethernetem. Ethernet je každopádně možné doobjednat i nejlevnějšímu modelu. Co se týče bezdrátového rozhraní, o to se postará Wi-Fi 6 802.11a se specifikacemi IEEE 802.11a/b/g/n/ac a Bluetooth 5.0.

Cena

Základní model s 256GB úložištěm, čipem M1 s 8jádrovým CPU a 7jádrovým GPU a 8 GB operační paměti vyjde na vcelku příjemných 37 990 korun. Pokud byste ale navíc chtěli i 8jádrové GPU  a dva USB 3 porty s gigabitovým ethernetem, budete si muset připravit 43 990 korun. Posléze je možné ještě zvolit variantu s vyšším, 512GB úložištěm, která vyjde na 49 990 korun.

.