Zavřít reklamu

Fanoušci Maců se mají rozhodně na co těšit. Podle nejrůznějších úniků a spekulací totiž Apple finišuje práce na nových jablečných počítačích, které se mají pochlubit zbrusu novým čipsetem z rodiny Apple Silicon. Tohoto kousku se mají konkrétně dočkat tři zařízení – 13″ a 15″ MacBook Air, 13″ MacBook Pro a následně i 24″ iMac. Na druhou stranu pravdou je, že tyto úniky jsou mírně překvapující. Ještě nedávno se totiž spekulovalo nad tím, že se v blízké budoucnosti představí pouze 15″ MacBook Air, který ale bude vybaven čipsetem M2 z roku 2022.

O produkci nového čipsetu se jako již tradičně postará taiwanský gigant TSMC. Ačkoliv nás od samotného představení dělí stále několik měsíců, tak i přesto již unikly poměrně důležité informace, které popisují případné změny a specifikace očekávaného M3. Pojďme se proto společně zaměřit na to, co o čipsetu zatím víme, co od něj můžeme očekávat a jak vlastně dopadnou zmiňované MacBooky Air a iMac.

M3 aneb zásadní posun vpřed

Nyní už přejděme k tomu nejdůležitějšímu aneb co vlastně nabídne čipset M3. Jak už jsme tedy zmínili výše, tento kousek by měl nejprve zamířit do nových 13″ a 15″ MacBooků Air, stejně tak i do 13″ MacBooku Pro, u nichž se zároveň bude jednat o jedinou změnu. Zařízení by si zároveň měla zachovat současný design a dočkat se tedy jen změny výkonu. Co je však zcela nejzásadnější, tak je výrobní proces. Podle respektovaných zdrojů se M3 o slovo přihlásí s 3nm výrobním procesem v režii zmiňované společnosti TSMC, díky čemuž nás teoreticky čeká poměrně zásadní posun vpřed. Jak je totiž známo, čím menší výrobní proces, tím více je možné nasadit tranzistorů, což vyústí ve vyšší výkon a lepší výdrž baterie. Aktuálně by se však gigant měl zaměřit primárně na efektivitu čipsetu, a proto lze očekávat, že si nové Macy polepší zejména s ohledem na výdrž baterie.

Co se následně týče konkrétních specifikací, procesor (CPU) by měl totiž opět nabídnout 8 jader, přičemž otazníky visí především nad grafickým procesorem (GPU). Vzhledem k posunu z posledních let, kdy M1 nabízel 8 jader a M2 10 jader, se však pracuje s předpokladem, že se dočkáme podobného zlepšení i v případě M3. Ten by tedy mohl překvapit až 12jádrovým GPU. Ve finále však jádra CPU a GPU nehrají takovou roli, jako již zmiňovaná změna výrobního procesu, která by měla ve finále udělat podstatně větší rozdíl.

Apple Silicon

Kdy přijdou první zařízení s M3

V závěru se ještě nabízí otázka, kdy se vlastně dočkáme prvních zařízení s čipsetem M3. Jak už jsme zmínili výše, jako první by měly dorazit jablečné laptopy. Od Applu se víceméně očekává, že se s novými modely MacBooku Air pochlubí hned v dubnu 2023. Zdali se však skutečně dočkáme jarního představení je ve hvězdách. Poslední spekulace do toho totiž házejí pomyslné vidle.

.