Zavřít reklamu

Apple včerejším představením nového MacBooku Pro a Macu mini potěšil spoustu fanoušků jablečných počítačů. V první řadě si pojďme v rychlosti zmínit, o jaká zařízení se vlastně jedná. Konkrétně se o slovo přihlásil nový profesionální laptop od Applu, MacBook Pro (2023), který se dočkal příchodu dlouho očekávaných čipů M2 Pro a M2 Max. Po jeho boku byl ještě oznámen Mac mini se základním čipem M2. Zároveň ale došlo k poměrně zásadnímu kroku. Z nabídky konečně zmizel Mac mini s procesorem od Intelu, jež byl nyní nahrazen novou high-end verzí s čipsetem M2 Pro. V poměru cena/výkon se tak jedná o perfektní zařízení.

Nové produkty už navíc nyní prozrazují to, co nás může čekat s příchodem další generace. Ačkoliv nás od jejího představení a uvedení na trh dělí více než rok, tak i přesto se o ní v jablečné komunitě začíná poměrně hojně diskutovat. Dle všeho nás totiž čeká poměrně zásadní výkonnostní posun vpřed.

Příchod 3nm výrobního procesu

Delší dobu se totiž spekuluje nad tím, kdy se dočkáme nových jablečných čipsetů s 3nm výrobním procesem. Dřívější úniky zmiňovaly, že bychom se měli dočkat již v případě druhé generace, respektive tedy u čipů M2, M2 Pro, M2 Max. Od toho ale experti velice brzy upustili a začalo se pracovat s druhou verzí – že si na ně naopak ještě rok počkáme. To navíc podpořily další úniky o odstartování jejich testování a produkce, což má pod křídly hlavní dodavatel TSMC. Tento taiwanský gigant je celosvětovým lídrem ve výrobě čipů.

O tom, že by zásadní krok vpřed mohl být takříkajíc za rohem, vypovídá i způsob představení letošní generace. Ta se totiž dočkala pouze minoritních vylepšení. Design zůstal u obou zařízení stejný a změna přišla pouze s ohledem na samotné čipsety, kdy jsme se konkrétně dočkali nasazení nových generací. Něco takového se ostatně dalo i očekávat. Samozřejmě není technologicky možné, aby rok co rok přicházely na trh revoluční novinky. Aktuálně představené produkty proto můžeme vnímat jako příjemnou evoluci posilující zejména výkon a celkové schopnosti zařízení. Zároveň určitě nesmíme zapomenout zmínit, že jsou nové čipsety také úspornější, díky čemuž například zmiňovaný MacBook Pro (2023) má nabídnou o něco lepší výdrž baterie.

Apple-Mac-mini-Studio-Display-accessories-230117

Další pořádná změna tedy přijde až v příštím roce, kdy se jablečné počítače pochlubí se zbrusu novou sérií jablečných čipů s označením M3. Jak už jsme zmínili výše, tyto modely by si měly zakládat na 3nm výrobním procesu. Aktuálně Apple u svých čipů spoléhá na vylepšený 5nm výrobní proces od TSMC. Právě touto změnou se posune jak výkon, tak i energetická úspornost. Obecně lze říct, že čím menší je výrobní proces, tím více tranzistorů se vleze na danou křemíkovou desku, respektive čip, což následně zvyšuje výkon jako takový. Podrobněji jsme se tomuto věnovali v přiloženém článku.

Výkonnostní změny

V závěru si ještě pojďme ve stručnosti posvítit na to, jak si vlastně nové Macy polepšily. Začněme u MacBooku Pro. Ten lze osadit čipem M2 Pro s až 12jádrovým CPU, 19jádrovým GPU a až 32GB jednotnou pamětí. Tyto možnosti se s čipem M2 Max ještě o něco rozšiřují. V takovém případě lze zařízení nakonfigurovat s až 38jádrovým GPU a až 96GB jednotnou pamětí. Zároveň se tento čip vyznačuje dvojnásobnou propustností jednotné paměti, což zrychluje celý chod. Nové počítače si tak mají znatelně polepšit zejména v oblasti grafiky, práce s videem, kompilování kódu v Xcode a dalších. Jak už jsme ale zmínili výše, ono zásadní vylepšení přijde s největší pravděpodobností až v příštím roce.

.