Zavřít reklamu

Co naznačuje pozvánka na událost Far Out Applu, která se bude konat 7. září a dozvíme se na ní podobu a funkce nových iPhonů 14 a 14 Pro? Více než cokoli jiného hvězdnou oblohu, což je podrženo i textem odkazujícím na dalekou vzdálenost. Pokud by jí tedy chtěl Apple něco naznačit, mělo by se jednat o funkci satelitního volání. 

Z historie nicméně víme, že Apple sice rád vydává efektní pozvánky, ty ale ve skutečnosti nemají žádný skrytý podtext. Tentokrát by tomu však mohlo být skutečně jinak, protože o satelitním volání se hovoří už poměrně dlouho. Tato funkcionalita se řešila dokonce ještě před příchodem iPhonů 13.

Co je satelitní konektivita 

Pokud má nějaké zařízení satelitní konektivitu, jednoduše to znamená, že může provádět typicky tísňová volání nebo odesílat textové zprávy prostřednictvím satelitní sítě. Existují však i zařízení, která tuto síť využívají k telefonnímu spojení, i když je za to nutné zaplatit nemalé peníze, protože drahá technologie si žádá drahé poplatky.

Jak satelitní komunikaci využít 

Funkce připojení se zařízení ke komunikaci skrze satelity má poskytnou spojení lidem ve vzdálených oblastech, kde není běžné pokrytí signálem z vysílačů. Jedná se zejména o extrémní sportovce pohybující se v místech, kde není osídlení lidskou populací, a tedy zde není třeba místa signálem vůbec pokrývat. Připojení k satelitu však umožní být „v dosahu“ všude tam, kam satelit „vidí”.

Využití funkce v iPhonech 

Já a pravděpodobně ani vy podobnou funkci v praxi nepoužijeme, a možná je to dobře, protože by to znamenalo, že jsme se dostali do nějaké tísně. Nové satelitní funkce v iPhonech 14 by totiž měly být zaměřeny výhradně na tísňová volání či odesílání SOS zpráv právě z nepokrytých míst – typicky oceánů, vysokohorských oblastí či pouští. Apple by už měl mít dokončené testování funkce, a mohl by ji tedy reálně do svých zařízení zahrnout. Má to jen dva háčky.

První je, že i satelity někdo provozuje, takže bude záležet na vzájemné domluvě, aby tyto satelity do své sítě iPhony pustily. Od toho se bude odvíjet i cena, i když v případě nouze je v podstatě jedno, jak vysoká za ta bude. Druhým háčkem je, že satelitní telefony typicky komunikují jen se satelity konkrétní společnosti, kdy každá nabízí jiné pokrytí. Pokud Apple uzavře dohodu jen s jednou společností, bude tato funkce pořád jen omezená na určité části světa. 

Jako nejpravděpodobnější se jeví spolupráce se satelity Globastar, která má kolem planety 48 satelitů ve výšce 1 414 km, a které pokrývají Severní a Jižní Ameriku, Evropu, severní Asii, Koreu, Japonsko, část Ruska a celou Austrálii. Na druhou stranu chybí Afrika a jihovýchodní Asie spolu s převážnou částí severní polokoule. 

Anténa nutností 

Aby iPhony uměly satelitní komunikaci, musel by Apple také zásadně přepracovat jejich anténu a je otázkou, zda by ji tak malé zařízení vůbec dokázalo pojmout. Může se to sice vyřešit nějakou externí, ale už je to komplikace, kdy ji v krizových situacích nemusíte mít možnost vždy použít. 

Obavy z této funkcionality iPhonů 14 ale může také vysvětlit, proč T-Mobile a SpaceX oznámily vlastní satelitní funkci, kde budou mít zákazníci přístup k vesmírnému internetu Starlink Elona Muska prostřednictvím svých telefonů. To se sice nemá stát dříve jak za rok, ale obě společnosti toto oznámily s dostatečným předstihem pravděpodobně právě proto, aby Apple popřípadě předběhly. 

Adam Kos

Není málo času, který máme, ale mnoho času, který nevyužijeme.

Jako bývalý konstruktér mám k technologiím skutečně blízko. Kolem společnosti Apple se točím již od vydání prvního iPhonu, už přes 10 let pak plním různá média svými příspěvky, a to jak webová, tak ta tištěná. Kromě toho rád koukám na kvalitní kinematografii a sbírám vintage náramkové hodinky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.