Zavřít reklamu

Je to jasná vize budoucnosti a dříve či později k tomu dojde. Apple totiž oznámil, že do konce měsíce rozjede nouzovou komunikaci v satelitní síti Globastar. Je to první krůček k tomu, abychom přešli k jinému smyslu komunikace než skrze vysílače operátorů. Cesta to ale bude ještě dlouhá. 

I když je to zatím jen malý krok, je to velká věc, která pro Evropana zatím příliš neznamená. Satelitní SOS komunikace se zatím rozjede jen na území USA a kousku Kanady. Může to být ale předzvěst velkých změn. iPhony 14 a 14 Pro mají možnost satelitní komunikace, kterou budou po první dva roky moci užívat zdarma, pak pravděpodobně přijdou poplatky. Jaké, to nevíme, Apple nám je ještě nesdělil. Jak uveřejnil v tiskovce, víme jen, že do toho nasypal 450 milionů dolarů, které bude chtít zpět.

Nyní probíhá mobilní komunikace skrze vysílače, tedy pozemní vysílače. Tam kde nejsou, tam, kam nedosáhnou, nemáme signál. Satelitní komunikace nepotřebuje žádnou podobnou pozemní výstavbu (tedy s ohledem na vysílače, něco na zemi samozřejmě být musí, protože satelit předává informaci pozemní stanici), protože vše se děje na oběžné dráze Země. Problém je zde jeden, a to je samozřejmě síla signálu. Satelity se pohybují a na zemi je musíte hledat. Stačí jen mrak a máte smůlu. Známe to i z GPS u chytrých hodinek, které fungují převážně venku, jakmile vejdete do budovy, signál se ztrácí a poloha není měřena zcela korektně.

Změna přijde pomalu 

Zatím tedy Apple rozjíždí jen SOS komunikaci, kdy vyšlete informaci, budete-li v nouzi. Ale není zde jediný důvod k tomu, proč by se v budoucnu nemohlo přes satelity komunikovat běžně, a to i hlasem. Pokud se posílí pokrytí, pokud bude dostatečně kvalitní signál, může poskytovatel fungovat celosvětově, bez pozemních vysílačů. Je to jasná budoucnost, do které Apple aktuálně naskakuje jako první, tedy alespoň jako první velké jméno, které něco dotáhne do konce, i když už jsme zde viděli různá „spojenectví“, která však ještě nedošla k realizaci.

Ono už se o tom mluvilo dříve, že by Apple měl potenciál k tomu stát se mobilním operátorem a toto může být prvním krokem. Asi se za rok, dva či tři nic nezmění, ale jak uhánějí kupředu samotné technologie, může se leccos změnit. Záleží, jak moc bude růst pokrytí, expanze mimo domácí trh i kontinent a nastavené ceny. V každém ohledu je se na co těšit, a to třeba i s ohledem na sílu samotných iMessage, které tím mohou jasně posílit svou pozici na trhu komunikačních platforem, kterým vévodí WhatsApp. 

Adam Kos

Není málo času, který máme, ale mnoho času, který nevyužijeme.

Jako bývalý konstruktér mám k technologiím skutečně blízko. Kolem společnosti Apple se točím již od vydání prvního iPhonu, už přes 10 let pak plním různá média svými příspěvky, a to jak webová, tak ta tištěná. Kromě toho rád koukám na kvalitní kinematografii a sbírám vintage náramkové hodinky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.