Zavřít reklamu

Když Apple představoval iPhony 14 a 14 Pro, velkou část věnoval satelitní komunikaci. V ní je totiž řada iPhonů 14 unikátní, i když jen na určitém území. Apple tuto službu startuje právě dnes a zároveň poměrně překvapivě prozradil, kam bude dále mimo území USA a Kanady expandovat. 

Pokud vlastníte iPhone 14, 14 Plus, 14 Pro nebo 14 Pro Max a dostanete se na území USA a kousku Kanady do úzkých, přičemž nebudete mít klasický signál poskytovaný operátory, tak počínaje dneškem můžete využít nouzovou SOS komunikaci skrze satelity. Namíříte telefon k nebesům a budete doufat, že bude jasno a nad vámi bude nějaký ten společnosti Globalstar zrovna kroužit.

Tato inovativní technologie je teprve na začátku své existence, a i když je její použití okrajové, pokud dokáže zachránit životy v nouzi, má smysl. Její přidaná hodnota je ve sledování zařízení, kdy můžete povolit sledování vašeho iPhonu pomocí služby Najít i v těch místech, kde signál není, protože vás lokalizují satelity. Pokud jste viděli film 127 hodin, tak by i jen toto hlavnímu hrdinovi snímku ušetřilo mnoho starostí.

Kam dál? 

Zajímavé je, že Apple se v rámci vydané tiskové zprávy zmiňuje i o tom, kam bude se službou expandovat. Nebude to přitom nějaké plošné území, aby řekl severní/střední/jižní Evropa, či státy EU, ale vyjmenoval jen hrstku států Evropy. Mezi ty patří Francie, Německo, Irsko a Velká Británie. Toto tedy jasně napovídá tomu, že je za spuštěním služby jistá byrokracie od daných států (jak je to s výstavbou pozemních jednotek nevíme), protože proč by se jinak satelity vyhýbaly Lucembursku, Belgii, Nizozemsku a popřípadě Dánsku?

SOS komunikace

Samozřejmě se nevyhýbají, ale služba tam i tak dostupná zatím nebude. Týká se to ale i nás, kdy od Liberce po Lipno zasahujeme do území našich západních sousedů, ale služba zde samozřejmě spuštěna také nebude. Rádi bychom dodali „zatím“, ale naděje si neděláme ani do budoucna. Na druhou stranu je pravda, že v České republice těch míst bez signálu příliš nenajdete. Pravda druhá je, že Globalstar pokrývá téměř celou Evropu s výjimkou východních a severních států, jak můžete vidět na přiložené mapě. Stejně tak jde třeba o Jižní Ameriku, kam se Apple se satelitní komunikací také zatím nechystá.

.