Zavřít reklamu

Současnou generaci iPadu mini, tedy tu šestou, představil Apple už v září 2021. Od té doby na tento model, tedy samozřejmě vyjma softwarových aktualizací, nijak nesáhnul. Do jisté míry je to škoda, na druhou stranu je to ale vůbec potřeba? 

Zvěsti naznačují, že bychom se dočkat přece jen měli. Konkrétněji by tomu mělo být na podzim letošního roku, kdy tedy vyjde hardwarová aktualizace modelu po poměrně dlouhých třech letech. Co by měla přinést za novinky? 

Kdy Apple představil iPad mini 

  • 1. generace: 23. října 2012 
  • 2. generace: 22. října 2013 
  • 3. generace: 16. října 2014 
  • 4. generace: 9. září 2015 
  • 5. generace: 18. března 2019 
  • 6. generace: 14. září 2021 

Nový displej 

Nová generace iPadu mini bude mít údajně především vylepšený displej, který pomůže vyřešit problémy s tzv. „jelly scrollingem“. Podle dostupných informací tak Apple změnil směr sestavení obrazovky iPadu mini, aby pomohl snížit účinky této konstrukční vady. Navzdory tomuto vylepšení bude ale displej iPadu mini 7 stále omezen jen na 60 Hz obnovovací frekvenci a bude používat technologii LCD obrazovky. Ani jedno není v dnešní době zrovna výhra. 

Mimochodem Jelly scrolling je problém, kdy se polovina displeje zařízení obnovuje výrazně pomaleji než ta druhá. Výsledkem je jakýsi efekt kolísání zobrazení. Apple v současné době bojuje proti hromadné žalobě, která tvrdí, že kvůli tomuto problému je iPad mini 6 pro mnohé nepoužitelný. 

Výkon 

Nová generace zařízení dostane vyšší výkon, což asi není žádným překvapením. Současný iPad mini je poháněn čipem A15 Bionic, zatímco spolehlivý únik na síti Weibo říká, že nový model bude obsahovat čip A16 Bionic. Nejedná se o žádný dramatický upgrade a výkonově bude tento tablet za čipy A17 a A18 používanými v nejnovějších modelech iPhonu jasně zaostávat, o čipech řady M ani nemluvě. Srovnávací testy ukázaly, že A16 Bionic je ve většině úkolů ve srovnání s A15 Bionic asi o 10 % rychlejší. 

Další novinky 

Aktualizovány budou samozřejmě i další komponenty, včetně podpory Wi-Fi 6E a Bluetooth 5.3. Dočkat bychom se měli i nových barev, aktuálně zde máme fialovou, hvězdně bílou, vesmírně šedou a růžovou. Vylepšit by se měl i fotoaparát, kdy se dá předpokládat, že i iPad mini bude mít ten přední na delší své straně. 

Budoucnost iPadu mini 

Když se podíváme na trend, tak malým zařízením rozhodně nepřeje. Apple upustil od iPhonů mini, a naopak zvětšuje (MacBook Air, chystaný iPad Air), Android konkurence také následuje trend zvětšování, kdy jí k tomu do jisté míry pomáhá i technologický pokrok. Rozměrově stejná zařízení totiž mohou mít větší displeje díky minimalizaci rámečků. Jistou výjimkou jsou ale skládačky. Ty mohou nabídnout skutečně kompaktní rozměry s velikými displeji, a to ať už se bavíme o konstrukci typu Flip nebo Fold. 

Právě iPad mini, který by tedy jistě nesl jiné označení, je žhavým adeptem na první ohebné zařízení Applu. Rozměrově by totiž mohlo být zařízení velice podobné, po otevření by ale nabídlo obří displej. Vzhledem k nezájmu Applu o segment iPadů, a ještě více právě směrem k řadě mini, se jí nedá předpovídat nijak zářná budoucnost. Tedy alespoň ne v takové podobě, v jaké ji známe dnes. Na skládačku je možná ještě brzy, ale nemusí být úplně nereálné, aby byla 7. generace iPadu mini úplně poslední. 

.