Zavřít reklamu

Jen dva roky poté, kdy společnost Apple představila svůj historicky první iPad – který prakticky okamžitě sklidil zasloužený úspěch – uvedla na trh jeho miniaturní verzi, iPad mini. V dnešním článku si v kostce shrneme, proč a jak se zmenšený iPad stal podobně jako jeho velký sourozenec tak populárním.

Hned zkraje listopadu roku 2012 se do prodeje dostává iPad mini první generace, který zmenšuje velikost i cenu přelomového tabletu z dílny společnosti Apple. iPad mini byl v době svého vydání v pořadí pátým iPadem, který vzešel z dílny cupertinské společnosti. Úhlopříčka jeho displeje činila 7,9”. Ze strany odborníků i novinářů sklidil nový iPad mini obrovskou chválu coby cenově nejdostupnější tablet v dosavadní historii Applu, ačkoliv někteří si stěžovali na absenci Retina displeje.

iPad mini se okamžitě stal obrovským hitem. Apple jich hned po uvedení na trh prodal miliony kusů a překonal tak prodej současně představeného iPadu plné velikosti. Tablet spatřil světlo světa v době, kdy měl současný iPhone 5 4” displej, a někteří zákazníci se dožadovali větších rozměrů. Od příchodu iPhonu 6 ale svět dělilo ještě několik let, a iPad mini se tak stal skvělým doplňkem k jejich stávajícímu jablečnému smartphonu.

Malé rozměry iPadu mini měly své výhody, ale také nevýhody. Rozlišení displeje 1024 x 768 pixelů poskytovalo hustotu pouhých 163 ppi, zatímco displej iPhonu 5 nabízel hustotu 326 ppi. Výkon čipu Apple A5 spolu s 512MB RAM zase z iPadu mini dělal jen velmi slabou konkurenci proti výkonným tabletům, které v té době uváděly na trh společnosti Google a Amazon. Vylepšení na sebe naštěstí nenechalo dlouho čekat. Původní iPad mini vydržel v nabídce společnosti Apple pouze rok. Model druhé generace byl uveden na trh v listopadu 2013 s rychlejším procesorem.

iPad mini druhé generace se také prodával poměrně dobře, a zájem o něj výrazněji opadl teprve ve chvíli, kdy společnost Apple uvedla na trh své první phablety, tedy iPhone 6 a především 6 Plus. Třetí a čtvrtá generace iPadu mini spatřily světlo světa v ročních intervalech, iPad mini byl uveden až v roce 2019. Zatím poslední iPad mini – tedy jeho šestá generace – je dosud v prodeji, a byl uveden v minulém roce.

Amaya Tomanová

Nihil nocere

Dítě devadesátek a milovnice Japonska. S oblibou píšu o aplikacích, marketingu, a historii Applu. Baví mě objevovat nové věci, učit se novým postupům a poznávat nové technologie. Mám ráda impresionismus, Boba Dylana a své Apple Watch.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.