Zavřít reklamu

Dnes a denně se potýkáme s výpadky různých služeb. Jistě máme v živé paměti začátek října, kdy jsme se nemohli přihlásit k Facebooku, Messengeru, Instagramu ani WhatsApp. Posledním případem je Spotify, které „vypadlo“ ve čtvrtek. Jenže jak zjistit, že problém není popřípadě jen u vás, ale má globální charakter? 

Zas tak složité to vlastně není. První vaše kroky by měly směřovat na sociální sítě. Tedy alespoň ty, které fungují. Pokud zrovna nevypadl Twitter, jedná se o ideální zdroj informací, který vám pomůže objasnit daný problém. Stačí si zde vyhledat oficiální kanál a přečíst si poslední informace. A ano, je zde i Facebook, potažmo Meta. Svůj profil zde má ale také WhatsApp nebo i čeští operátoři. I ti zde informují o svých problémech, nehledě na to, že se je zde můžete přímo i zeptat.

Služby zjišťující výpadky 

V nejhorším možném scénáři samozřejmě nemusí fungovat žádná služba. Pokud ale pojede třeba takový Downdetector, tak vám přesně řekne, jaké služby mají aktuálně problém. Tento nástroj však neslouží jako monitoring samotných sítí a služeb. Jedná se totiž o platformu, ve které uživatelé z celého světa hlásí své problémy, pokud konkrétně oni nějakými trpí. Čím více uživatelů pak svůj problém hlásí, tím samozřejmě také roste zobrazený graf, který je tak jasnou indicií problému. Downdetector neinformuje jen o sociálních sítích. Najdete zde prakticky všechno, a to od Netflixu, přes Office 365, Steam, YouTube po samotnou podporu Applu atd.

Podobnou platformou je i Uptime. Ten vás po registraci může i automaticky upozorňovat na to, že některá síť vypadla. A pak jsou zde samozřejmě vlastní kontrolní systémy jednotlivých platforem a služeb, které však informace zadávají spíše až zpětně, tedy po jejich vyřešení, což je následně poněkud zbytečná informace. Zde např. najdete Globální přerušení přístupu Googlu.

.