Zavřít reklamu

37. týden letošního roku se pomalu, ale jistě opět blíží ke konci. I na dnešní den jsme si pro vás opět připravili IT souhrn, ve kterém se věnujeme různým novinkám ze světa informačních technologií. Dnes se společně podíváme na reakci výkonného ředitele herního studia Epic Games, Tima Sweeneyho, na chování Applu v posledních dnech. V další novince vás informujeme o dostupnosti aplikace Google Maps pro Apple Watch a v poslední novince si řekneme více o novém e-mailovém klientovi, který vytvořil bývalý zaměstnanec Applu. Můžeme jít rovnou na věc.

CEO Epic Games se vyjádřil k chování Applu

Už už to pomalu vypadá, že se kauza Apple vs. Epic Games začíná chýlit ke konci. Studio Epic Games nedávno ustoupilo a uvedlo, že chce vrátit Fortnite zpět do App Storu, a to především kvůli až 60 % ztrátě hráčů na jablečných platformách, což je více než dost. Samozřejmě se to neobešlo bez určitých záležitostí, kdy si studio Epic Games do Applu ještě na poslední chvíli „rýplo“. Uvedlo totiž, že považuje zažalování jablečné společnosti za správnou věc, a že by tato událost stejně jednoho dne nastala, klidně od jiné společnosti. Apple celou dobu uváděl, že je schopen Fortnite opět přijmout do App Storu – stačilo pouze odstranit zakázanou platební metodu. Epic Games však tento termín prošvihlo a v úterý došlo k obrácení karet, jelikož Apple naopak zažaloval Epic Games. V žalobě uvádí, že je schopen Fortnite vrátit do App Storu pouze za předpokladu, že studio Epic Games proplatí jablečné společnosti veškerý ušlý zisk, který vznikl za dobu, kdy byl Fortnite dostupný s vlastní platební metodou. Tato nabídka se po tom všem zdá stále jako vcelku férová, avšak Tim Sweeney, výkonný ředitel Epic Games, na to ale má trošku jiný názor.

Sweeney na svém Twitteru ve zkratce uvedl, že Applu nejde o nic jiného, než pouze o peníze. Dále si myslí, že jablečná společnost kompletně ztratila přehled o základních principech fungování technologického průmyslu, byť on sám tyto principy nijak neuvádí. V dalším tweetu CEO Epic Games opět referoval na vytvořenou reklamu Nineteen Eighty-Fortnite, která vyobrazovala Apple jakožto mocného diktátora, který pevně určuje podmínky. Součástí dalších příspěvků je poté vysvětlení, proč tento spor vůbec vznikl. Podle slov Sweeneyho mají všichni vývojáři a tvůrci svá práva, za která se snažil proti Applu bojovat. Kompletně vyvrací, že by byl celý tento soudní spor založen především na penězích, což už je na zváženou. Celé vlákno tweetů si můžete zobrazit klepnutím na tweet níže. Více informací o tom, kdy a zdali vůbec se Fortnite opět objeví v App Store, se dozvíme 28. září, kdy proběhne další soudní řízení. Epic Games má tedy prozatím stále v App Storu smazaný vývojářský účet, společně s vlastními hrami, které si z jablečné galerie aplikací jednoduše nestáhnete. Stojíte na straně Applu, anebo na straně Epic Games?

Aplikace Google Maps dorazila na Apple Watch

Je to několik dlouhých měsíců nazpět, co se společnost Google rozhodla odstranit verzi Google Maps pro jablečné Apple Watch. K odstranění aplikace z jablečných hodinek došlo údajně kvůli tomu, že ji uživatelé nevyužívali, a tak nebyl důvod k jejímu dalšími vývoji. Ukázalo se však, že uživatelů Google Maps ve watchOS je až až, a tak Google v srpnu oznámil, že se Google Maps pro Apple Watch již brzy vrátí, a to v rámci následujících týdnů. Podle dostupných zpráv od některých uživatelů Redditu to vypadá, že po poslední aktualizaci aplikace Google Maps pro iOS už je k dispozici také verze pro watchOS. Aplikace Google Maps pro Apple Watch dokáže v reálném čase zobrazovat navigační pokyny, kromě toho můžete pomocí jablečných hodinek například rychle spustit navigaci a provádět další úkony. Pokud byste chtěli zkusit štěstí a zjistit, zdali už je aplikace Google Maps k dispozici i pro vaše hodinky, tak nezbývá nic jiného, než provést aktualizaci aplikace v App Storu pro iPhone.

Bývalý zaměstnanec Applu vyvíjí zajímavý e-mailový klient

Neil Jhaveri, bývalý inženýr z Applu, který pracoval na vývoji nativní aplikace Mail, představil svůj nový projekt – jedná se o nového Gmail klienta pro macOS. Tento e-mailový klient je prozatím k dispozici v beta verzi a nese název Mimestream. Jedná se o aplikaci, která je celá napsaná v moderním jablečném programovacím jazyce Swift, v případě designu pot Jhaveri vsadil na AppKit společně se SwiftUI. Díky tomu má Mimestream jednoduché a intuitivní uživatelské rozhraní, které si každý uživatel jednoduše zamiluje. Mimestream využívá API Gmailu a oproti webovému rozhraní toho nabízí opravdu mnoho. Zmínit lze hned několik skvělých funkcí, například kategorizované schránky, automaticky synchronizované aliasy a podpisy či vyhledávání pomocí operátorů. Kromě toho nechybí podpora pro práci s vícero e-mailovými účty, podpora systémových notifikací, tmavý režim, možnost využívání gest, ochrana proti sledování a mnoho dalšího. Pokud byste si chtěli Mimestream vyzkoušet, tak se musíte registrovat do beta verze. Momentálně je aplikace k dispozici zdarma, ve své plné verzi však bude placená. Do budoucna se chystá i verze pro iOS a iPadOS, momentálně je Mimestream k dispozici jen na macOS 10.15 Catalina a novějším.

mimestream
Zdroj: mimestream.com

Redaktor (nejen) magazínu Jablíčkář, kterého baví informační technologie všeobecně. Kromě práce jsou jeho vášní také sportovní automobily. O společnosti Apple píše již několik let a život bez jablečných produktů už si nedovede představit.

Všechny články autora

Diskuze k článku

    Ani bych se nedivil, kdyby tímto začal velký konec jedné, kdysi velmi známé SW společnosti EG

    To se asi nestane. Oni se prostě nakonec nějak na něčem dohodnou. Respektive Sweeney prostě ustoupí a bude si plácat játra na Twitteru, protože to je tak asi jediná věc, co mu zbyde. Nedovedu si představit, že nějakej soud v civilizovaný zemi (počkat, to možná o USA neplatí) nařídí soukromému subjektu, že podniká špatně, a že to musí změnit.

celý text

Čtěte více.