Zavřít reklamu

Jak většina fanoušků iPhonu a ostatních iOS zařízeních jistě ví, tak na magický datum 10.10.2010 bylo naplánováno vydání velmi očekávaného jailbreaku. A to od Chronic Dev Teamu, konkrétně se jednalo o jailbreak GreenPois0n. Ve skutečnosti tomu bylo však trochu jinak.

Faktem však je, že v tento den měl vyjít GreenPois0n jailbreak, kterého se společnost Apple velmi obávala. Tento jailbreak totiž měl využít bezpečnostní díry, která lze odstranit jen změnou hardwaru, tato díra se týká použitých procesorů A4, které nalezneme v novém iPhonu 4. Tím pádem, aby Apple zamezil tomuto jailbreaku, musel by procesor vyměnit. GreenPo1son ale ve skutečnosti zatím nevyšel. Místo něho světlo světa spatřil, o den dříve, než byl GreenPois0n plánován, jailbreak Limera1n od hackera Geohota, což bylo překvapením určitě pro všechny fanoušky jailbreaku.

Geohot je známý hacker, o kterém se spekulovalo, že již skončil. Jeho comeback se mu opravdu povedl, vyvinul jailbreak, který lze použít na většinu iOS zařízení, konkrétně se jedná o iPhone 4, iPhone 3GS, iPad, iPod touch 3. generace a 4. generace. Limera1n můžete použít, pokud máte na vašem zařízení iOS 4.0-4.1, navíc je untethered, což znamená, že po vypnutí zařízení vám jailbreak zůstane a nesmaže se. Za práci mu patří určitě přinejmenším velký obdiv, nicméně tomu jak se zachoval už nikoliv.

Jistě se stejně jako já divíte, proč když měl vyjít GreenPois0n, tak byl vydán Limera1n. Tuto otázku si zajisté kladlo velké množství uživatelů. Odpověď na ní však zatím není známá. Kdo je dle mého názoru na Geohota nejvíce rozloben je určitě Chronic Dev Team, který velmi dlouho připravoval GreenPois0n jailbreak a Geohot bez nějakých zpráv či upozornění vydal svůj jailbreak. A připravil tak pro Dev Team dokonalé překvapení.

Tím pádem práce Chronic Dev Teamu zatím vyšla nazmar. Ti svůj GreenPois0n samozřejmě vydávat nebudou a ještě počkají. Pokud by ho totiž vydali, znamenalo by to možné zalepení dvou odlišných bezpečnostních děr společností Apple. Takže GreenPois0n pravděpodobně vyjde po dalším updatu iOS, který jak je zvykem Applu, zamezí používání L1merainu.

A jak jailbreakovat svoje zařízení pomocí Geohotova jailbreaku? Postup je velmi jednoduchý, stačí postupovat podle dále uvedeného návodu. Limera1n je však zatím pouze pro operační systém windows, takže Mac uživatelé budou muset ještě chvíli vydržet nebo přetrpět pár minut na počítači s tímto operačním systémem.


Budeme potřebovat:

–       Počítač s windows,

–       iOS zařízení,

–       stáhlý Limera1n jailbreak.


1. Stažení Limera1nu

Pro stažení zadejte do vašeho webového prohlížeče adresu www.limera1n.com a dole na stánce klikněte na odkaz „download for windows“. (Přímý odkaz na stažení zde: http://limera1n.com/limera1n.exe). Soubor uložte na plochu.

2.  Spuštění

Spusťte stažený soubor, který jste si uložili na plochu.

3. Připojení iOS zařízení

Připojte k počítači vaše iOS zařízení.

4. Make it ra1n

Při spuštění souboru limera1n.exe se vám ukázalo tlačítko „make it ra1n“, klikněte na něj.

5. DFU mód

Dále budete informováni o tom, že iPhone vstupuje do tzv. „recovery módu“.

Pro jailbreak je však potřeba dostat iPhone do DFU módu. Proto budete upozornění, abyste podrželi zároveň tlačítka pro spánek a plochy (power+home button).

Poté vás Limera1n opět upozorní, abyste pustili tlačítko spánku (power button).

Dále budete opět informování a to o DFU módu.

6. Jailbreak hotov

Limera1n zobrazí hlášku „done“ a máte jailbreak hotov. Na ploše vašeho zařízení se objevila ikona limera1n, otevřete jí.

7. Limera1n

Po spuštění aplikace vyberte instal cydia, pokud tedy chcete. A můžete také zvolit „uninstall limera1n“. Jakmile se Cydie nainstaluje, rebootujte(restartujte) svoje zařízení.

8. kompletně hotovo

Po naběhnutí zařízení si můžete začít instalovat potřebné aplikace z Cydie a upravovat si iPhone dle libosti.

Věřím, že vám byl návod nápomocný. Pokud byste měli problémy, obraťte se na nás v komentářích. Stejně tak pokud byste nám chtěli sdělit váš názor ohledně celé kauzy jailbreaku pro iPhone 4.


Aktualizováno:

Chronic Dev Team vrací úder. Výše zmiňovaný jailbreak Greenpois0n byl vydán Chronic Dev Teamem. Pro jailbreak použili stejný exploit jako Geohot a svůj exkluzivní Shatter exploit si ponechali v záloze pro příští využití. Pro stažení Greenpois0nu si otevřete odkaz: www.greenpois0n.com, kde je k dipozici také pouze verze Windows.


.