Zavřít reklamu

Apple dnes v noci vypustil nový firmware pro svá sluchátka AirPods. Ten je k dispozici konkrétně pro AirPods 2, 3, Pro, Pro 2. generace a Max s tím, že nese označení 5E133 a na sluchátkách přepisuje dosavadní 5B59. Bohužel, označení je zároveň tak nějak to jediné, co o firmwaru víme a je to škoda. Ostatně, víceméně jako v předešlých týdnech.

Apple je sice přes aktualizace přeborník, avšak zcela otevřeně řečeno, v případě AirPods to tak úplně neplatí. Celý aktualizační proces je totiž zautomatizován, což sice může na první pohled působit skvěle, na ten druhý však záhy zjistíte, že nad instalací nemáte absolutně žádnou kontrolu a pokud tedy firmware přináší nějakou novinku či opravu, nemáte v rukou možnost ovlivnění instalace, jak je tomu třeba na iPhonu či Macu. Nezřídka kdy se proto stává, že někteří uživatelé mají firmwary AirPods nainstalovány až dlouhé týdny po jejich vydání, přestože splňují všechny požadavky Applu na bezproblémovou instalaci.

1520_794_AirPods_2

Druhým háčkem instalace firmwarů je pak fakt, že Apple nezveřejňuje, co přesně daný update přináší. Když už se pak ke zveřejnění informací odhodlá, většinou je zveřejní s pořádným časovým odstupem, takže pro člověka není instalace firmwaru ve výsledku ani příliš motivující činností. Je přitom i v zájmu Applu, aby byly firmwary instalovány co nejrychleji, jelikož většinou přináší zlepšení funkčnosti daného produktu a tedy ve výsledku i dobrou reklamu pro Apple. Nic takového se ale neděje.

Je poměrně paradoxní, že řešením těchto problémů by bylo vytvoření jednoduchého aktualizačního centra v nastavení iPhonu například po vzoru HomePodů v Domácnosti, které by umožnilo ručně stáhnout a začít instalovat firmwary a v ideálním případě se o nich i dozvědět, co přesně přináší. Vždyť třeba instalaci bet systémů Apple nyní zjednodušil radikálně a je tedy vidět, že se změny zaběhlých pořádků nebojí. O to větší je škoda, že na aktualizační centrum pro AirPods a potažmo třeba i AirTagy a tak podobně stále čekáme. Namísto toho raději Apple do podpůrného dokumentu napíše, že pokud máte s aktualizací problém, zastavte se v Apple Store či v autorizovaném servisu. Holt, ne všude je silný a ne všemi updaty dokáže potěšit.

.