Zavřít reklamu

QR kódy jsou velmi užitečnou záležitostí. Jejich prostřednictvím se nejčastěji šíří URL odkazy, ale můžete do nich zakomponovat například také událost pro přidání do kalendáře a spoustu dalšího. Ke generování QR kódů slouží aplikace třetích stran nebo nejrůznější online nástroje, na Macu si ale za tímto účelem můžete vytvořit také jednoduchou, užitečnou zkratku.

S pomocí této užitečné zkratky si budete moci na vašem Macu kdykoliv snadno a okamžitě vygenerovat QR kód, který povede na vámi vybranou webovou stránku. Vše, co potřebujete, je nativní aplikace Zkratky a otevřený prohlížeč Safari na vašem Macu.

  • Ze všeho nejdříve na vašem Macu spusťte nativní aplikaci Zkratky. Poté na horní liště klikněte na „+“ pro vytvoření nové zkratky, a zkratku rovnou pojmenujte.
  • Do vyhledávacího pole v panelu na pravé straně okna aplikace zadejte výraz „vygenerovat QR kód“, a poté příslušnou akci dvojitým kliknutím přesuňte do hlavního okna.
  • Následně v panelu s vybranou akcí klikněte na modrou položku Text a zadejte webovou adresu, na kterou má kód směřovat. Takto vytvořený QR kód můžete libovolně sdílet – příjemce na něj jen namíří fotoaparát svého smartphonu a přejde na vámi zadaný web.
  • Další možností je přizpůsobit si zkratku tak, aby vám vygenerovala QR kód z aktuálně otevřené webové stránky v Safari, takže adresu nebudete muset pokaždé zadávat ručně – postačí jen přejít na daný web a spustit příslušnou zkratku.
  • Ve vyhledávacím poli v panelu na pravé straně zadejte Načíst aktuální webovou stránku ze Safari. Dvojitým kliknutím přidejte akci do hlavního okna a přesuňte ji na nejvyšší pozici.
  • Pokud stále pracujete se zkratkou, kterou jste před malou chvilkou vytvořili, klikněte na modře označenou webovou adresu pravým tlačítkem myši a v menu, které se vám objeví, zvolte Vybrat proměnnou. Nyní coby proměnnou kliknutím zvolte položku Webová stránka pod panelem s předchozí akcí.
  • Nyní se opět přesuňte do pravého panelu a do vyhledávacího pole zadejte Rychlý náhled. Dvojitým kliknutím přidejte tuto akci do hlavního okna.
  • Nyní, kdykoliv zkratku spustíte, otevře se vám vygenerovaný QR kód zároveň v okně rychlého náhledu, odkud jej můžete snadno a rychle sdílet a provádět další akce.
Amaya Tomanová

Nihil nocere

Dítě devadesátek a milovnice Japonska. S oblibou píšu o aplikacích, marketingu, a historii Applu. Baví mě objevovat nové věci, učit se novým postupům a poznávat nové technologie. Mám ráda impresionismus, Boba Dylana a své Apple Watch.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.