Zavřít reklamu
iWant

Objevte užitečnou zkratku, která na Macu usnadňuje kopírování textu

iWant

Jistě se vám již stalo, že při kopírování textu z webu nebo například z dokumentu ve Wordu do e-mailu zůstal text po vložení ve svém původním formátu. Možná jste se s touto situací dosud potýkali tak, že jste kompletně celý text označili a nejrůznějšími způsoby se snažili odstranit formátování. Cesta k vložení textu bez formátování je ve skutečnosti ale mnohem jednodušší.

Přizpůsobit styl

Způsob, který drtivá většina uživatelů volí, spočívá v označení celého textu, kliknutí pravým tlačítkem myši a zvolení „Odstranit formátování“, případně „Vložit a použít odpovídající styl“. Vložení bez formátování lze ale na Macu snadno učinit výchozí volbou, což vám značně ušetří čas, práci i nervy.

Jak každý novopečený majitel jablečného počítače velice záhy zjistí, je na Macu jako výchozí možnost nastaveno vkládání se zachováním původního formátu kopírovaného textu. To může představovat výhodu například při vkládání seznamu s odrážkami, vkládání tabulek a podobně.

Většinu času ale řada z nás pracuje spíše se slovy, a nestojí o to, aby se například název a cena zboží, zkopírovaná z e-shopu, objevila v těle e-mailu ve zářivě rudé barvě, tučném provedení a ve velikosti 36. V těchto případech většinou používáme zmíněnou volbu „Vložit a použít odpovídající styl“, která je dostupná buďto po kliknutí pravým tlačítkem na text, nebo v menu v kartě Upravit (u většiny aplikací). Při použití této volby se formát vkládaného textu přizpůsobí stylu prostředí, do kterého je vkládán.

Zkratka a výchozí nastavení

Kolik z vás si při vkládání a přizpůsobení stylu všimlo, že je tuto volbu možno provést i za pomoci klávesové zkratky? Jedná se o kombinaci kláves ⌥ + ⌘ + V, nebo chcete-li alt/Option + Command/cmd + V. Pokud tuto zkratku používáte, určitě oceníte následující návod:

  • Otevřete na svém Macu Předvolby systému.
  • Klikněte na Klávesnice.
  • Klikněte na Zkratky -> Zkratky aplikací.
  • Klikněte na tlačítko „+“ pod oknem se seznamem zkratek.
  • Do pole pro název napište Vložit a použít odpovídající styl.
  • Jako klávesovou zkratku zadejte ⌘V.

Hotovo. Kdykoliv budete od této chvíle někam vkládat text, jeho formát se po vložení automaticky přizpůsobí stylu prostředí, do kterého ho vkládáte. Pro vložení se zachováním původního stylu použijte stejný návod, pouze do názvu napište Vložit a jako zkratku použijte ⇧⌘V.