iWant

Základní klávesové zkratky, které zvýší vaši produktivitu

iWant

Na Macu a relativně nově i na iPadu Pro jsou k dispozici klávesové zkratky, které značně pomáhají urychlit nejen práci s textem, ale i zjednodušit ovládání celého zařízení. Pokud je ještě nepoužíváte, tento článek vám je přehledně představí.

Do představení iPadu Pro znali následující zkratky pouze uživatelé macOS. Nyní však mohou uživatelé jablečného tabletu po dokoupení klávesnice z jejich výhod těžit taktéž. Především na iPadu, kde je upravování textových souborů poněkud zdlouhavé a neefektivní, snad každý uživatel šikovné pomůcky, které jeho práci urychlí, rád uvítá. Následující přehled zobrazuje nejužitečnější zkratky, které fungují jak na iPadu, tak na Macu.

Základní zkratky

⌘ + H: návrat zpět na domovskou obrazovku

⌘ + mezerník: vyhledávání Spotlight

⌘ + tab: přepínání mezi aplikacemi (pomocí šipek)

⌘ + alt + D: zobrazit dock

⌘ + shift + 4: snímek obrazovky

⌘ + F: hledat na stránce (v Safari apod.)

⌘ + N: nový soubor (u iPadu funguje např. v Poznámkách)

Úprava textu

⌘ + A: označit vše

⌘ + X: vyjmout vybrané a uložit do schránky

alt + pravá/levá šipka: pohyb kurzoru po celých slovech

⌘ + šipka nahoru/dolů: pohyb kurzoru na konec řádku

alt + shift + pravá/levá šipka: výběr jednoho nebo více slov

⌘ + shift + pravá/levá šipka: výběr řádku až do jeho konce

⌘ + shift + šipka nahoru/dolů: výběr od kurzoru až po konec celého textu

⌘ + I: kurzíva

⌘ + B: tučné písmo

⌘ + U: podtržené písmo

Podržet Command

Abyste pokaždé, když nějakou zkratku zapomenete, nemuseli hledat tento článek, existuje způsob, jak zkratky snadno zobrazit přímo na iPadu. Stačí podržet klávesu command a rázem se vám ty nejdůležitější zkratky zobrazí.

Plynulejší práce a náhrada trackpadu

Právě zkratky byly jedním z hlavních důvodů, proč jsem se rozhodl ke svému iPadu Pro poněkud drahou klávesnici dokoupit. Umožňují mi totiž pracovat plynule a bez nutnosti neustále přeskakovat prsty na displej nebo trackpad. Téměř vše je tak možné ovládat pomocí klávesnice a vaše produktivita rázem znatelně vzroste.

Pokud jste tyto zkratky neznali a nyní máte strach z jejich zapamatování, rád vás uklidním. Zautomatizujete si je tak rychle, že po pár dnech ani nebudete vnímat, že je používáte. Zkuste to.