Zavřít reklamu

S příchodem služeb cloudového hraní už dávno neplatí pravidlo, podle nějž se neobejdeme bez výkonného počítače či herní konzole. Dnes si totiž vystačíme s internetovým připojením a zmiňovanou službou. Jenže takovýchto služeb je více a následně je už na každém hráči, pro kterou z nich se rozhodne. Naštěstí v tomto ohledu potěší, že mnoho z nich nabízí jistou formu trial verze, která je samozřejmě k dostání téměř zdarma.

Mezi nejpopulárnější platformy se řadí například Nvidia GeForce NOW (GFN) a Google Stadia. Zatímco u GFN je možné hrát jednu hodinu zdarma a k hraní používat naše existující herní knihovny (Steam, Uplay), u reprezentanta od Googlu si můžeme vyzkoušet jeden měsíc zcela zdarma, avšak každý titul si musíme koupit zvlášť – případně každý měsíc získáváme v rámci předplatného některé z nich bezplatně. Jenže jakmile jednou zrušíme předplatné, o všechny tyto tituly přicházíme. Trošku jiný přístup pak razí ještě Microsoft se svou službou Xbox Cloud Gaming, která vcelku solidně začíná ostatním šlapat na paty.

Co je Xbox Cloud Gaming

Jak už jsme zmínili výše, Xbox Cloud Gaming (xCloud) se řadí mezi služby cloudového hraní. Prostřednictvím této platformy se tak můžeme po hlavě vrhnout do gamingu, aniž bychom disponovali potřebným hardwarem – potřebujeme k tomu pouze stabilní internetové připojení. Zatímco vykreslování jednotlivých her probíhá na serveru, k nám se dostává už hotový obraz, zatímco my zpět posíláme instrukce k hraní. Vše se děje tak rychle, že prakticky nemáme šanci zpozorovat jakoukoliv odezvu. Existuje tady však zásadní odlišnost od zmiňovaných služeb jako GeForce NOW a Google Stadia. Pro hraní v rámci platformy xCloud se totiž neobejdeme bez ovladače – všechny hry nám totiž běží jakoby na herní konzoli Xbox. Na oficiálním webu jsou sice vypsány všechny oficiálně podporované modely, ale pohodlně si vystačíme i s jejich alternativami. Obecně se však zcela logicky doporučuje použít oficiální Xbox ovladač. Pro potřeby našeho testování jsme využili ovladač iPega 4008, který je primárně určen pro PC a PlayStation. Díky certifikaci MFi (Made for iPhone) ale fungoval zcela bezchybně i na Macu a iPhonu.

Samozřejmě velice důležitá je v tomto ohledu i cena. První měsíc si můžeme vyzkoušet za 25,90 Kč, kdežto každý další nás stojí 339 Kč. Oproti konkurenci jde o poměrně vyšší částku, ale i to má své zdůvodnění. Vezměme si pro příklad zmiňovanou Stadii. Ta sice nabízí také free-to-play režim (jen u některých her), každopádně pro maximální požitek je nutné zaplatit za verzi Pro, která stojí 259 Kč měsíčně. Jak už jsme ale zmínili, v takovém případě dostaneme jen pár her, zatímco ty, o které máme skutečně zájem, si budeme muset zaplatit. A o malé částky rozhodně nepůjde. Na druhé straně u Microsoftu si neplatíme pouze samotnou platformu, ale rovnou celý Xbox Game Pass Ultimate. Mimo možnosti cloudového hraní se nám tak odemyká knihovna s více než stovkou kvalitních her a členství k EA Play.

forza horizon 5 xbox cloud gaming

Xbox Cloud Gaming na Apple produktech

Na pořádné otestování platformy Xbox Cloud Gaming jsem byl nesmírně zvědavý. Letmo jsem si ji vyzkoušel již před časem, když už jsem tak nějak cítil, že by to celé mohlo stát za to. Ať už chceme hrát na našem Macu, nebo iPhonu, postup je vždy prakticky stejný – stačí přes Bluetooth připojit controller, vybrat si hru a následně ji už jen spustit. Příjemné překvapení následovalo hned ve hře. Vše běží plynule a bez sebemenších chyb, a to nehledě na to, zdali jsem byl (na Macu) připojen kabelem, nebo prostřednictvím Wi-Fi (5 GHz). Na iPhonu tomu samozřejmě bylo stejně tak.

GTA: San Andreas na iPhonu přes Xbox Cloud Gaming

Osobně mě na službě asi nejvíce zaujala knihovna dostupných her, mezi nimiž se nachází řada mých oblíbených titulů. Doslova po hlavě jsem se tak pustil do hraní her jako Middle-Earth: Shadow of War, Batman: Arkham Knight, GTA:San Andreas, Microsoft Flight Simulator, Forza Horizon 5 nebo Dishonored (1. i 2. díl). Aniž by mě tedy cokoliv obtěžovalo, mohl jsem si vychutnat ničím nerušené hraní.

Co se mi na službě líbí nejvíce

Dlouhou dobu jsem byl příznivcem GeForce NOW, několik měsíců také aktivním předplatitelem. Bohužel od jejího prvního spuštění z knihovny zmizelo několik dobrých her, které mi dnes chybí. Například ještě před pár lety jsem si zde mohl zahrát některé ze zmiňovaných titulů jako Shadow of War či Dishonored. Jenže co se nestalo? Tyto tituly dnes patří pod Microsoft a není se tedy čemu divit, že se přesunuly pod jeho vlastní platformu. Ostatně to byl hlavní důvod, proč se do hraní v Xbox Cloud Gaming pustit naplno.

Shadow of War na Xbox Cloud Gaming
S herním ovladačem se přes Xbox Cloud Gaming můžeme okamžitě pustit do hraní více než stovky her

Musím ale upřímně přiznat, že jsem měl velké obavy z hraní takovýchto her na gamepadu. Herní ovladač jsem za celý život použil nanejvýš na hry jako FIFA, Forza Horizon nebo DiRT a pochopitelně jsem v něm neviděl využití pro ostatní kousky. Ve finále se ukázalo, že jsem se nemile mýlil – hratelnost je úplně normální a vše je pouze o zvyku. Na celé platformě mě každopádně nejvíce baví její jednoduchost. Stačí si vybrat hru a rovnou se pustit do hraní, ve kterém navíc můžeme sbírat achievementy pro náš Xbox účet. Pokud bychom tedy někdy přešli na klasickou konzoli Xbox, nebudeme začínat tak úplně od nuly.

Platforma tak přímo řeší dlouholetý problém jablečných počítačů, které jsou na gaming zkrátka krátké. Pokud už ale některé z nich dostatečným výkonem pro hraní disponují, tak mají stejně smůlu, protože vývojáři jablečné platformy víceméně ignorují, kvůli čemuž nemáme na výběr zrovna moc her.

Na iPhonu i bez gamepadu

Jako obrovské plus vidím i možnost hraní na iPhonech/iPadech. Kvůli dotykové ploše se na první pohled bez klasického herního ovladače samozřejmě neobejdeme. Microsoft to však posouvá ještě o úroveň dál a nabízí hned několik titulů, které nabízejí upravené prostředí pro dotykové ovládání. Pravděpodobně nejzvučnější hrou, jež spadá na tento seznam, je Fortnite.

Testovaný gamepad iPega 4008 zakoupíte zde

.