Zavřít reklamu

Stejně jako je se společností Apple neodmyslitelně spojen Steve Jobs, je tak v případě i druhého spoluzakladatele Steva Woznika. Tento aktuálně 71letý počítačový inženýr a filantrop je však znám pro svou četnou kritiku aktuálních produktů Applu, klíčový produkt Applu, tedy iPhony, nevyjímaje. 

Steve Wozniak opustil Apple v roce 1985, tedy ve stejný rok, kdy jej musel nuceně opustit i Steve Jobs. Jako důvod opuštění Applu uvedl práci na novém projektu, kdy s přáteli založil vlastní společnost CL 9, která vyvinula a uvedla do prodeje první univerzální dálková ovládání. Později pracoval jako učitel a věnoval se charitativním akcím v oblasti školství. Byla po něm i pojmenována ulice v San José, která se nazývá Woz Way, a ve které se nachází Children’s Discovery Museum of San José, které dlouhodobě podporoval.

Avšak i po opuštění společnosti Apple stále bere minimální plat. Jak říká česká Wikipedie, ten dostává za reprezentaci společnosti Apple. Je to však poměrně sporný bod, protože vybíravě se na adresu produktů společnosti zrovna nevyjadřuje. Aktuálně tak uvedl, že si sice iPhone 13 koupil, ale při jeho používání jej nedokáže odlišit od předchozí generace. Nevyhraňuje se přitom jen proti designu, který je samozřejmě tomu předešlé generace velice podobný, ale zmiňuje i nudný a nezajímavý software. 

iPhone X nepotřebuji 

V roce 2017, kdy Apple představil svůj „revoluční“ iPhone X, Wozniak prohlásil, že to bude první telefon společnosti, který si nekoupí v jeho první den uvedení do prodeje. Tehdy totiž dal přednost iPhonu 8, který byl podle něho stejný, jako iPhone 7, který byl stejný jako iPhone 6, což mu vyhovuje nejen vzhledem, ale i tlačítkem plochy. Kromě vzhledu byl skeptický i k funkcím, o kterých si myslel, že nebudou fungovat tak, jak Apple deklaruje. Šlo především o Face ID.

Protože si jeho výtek samozřejmě všiml i CEO společnosti Tim Cook, jeden iPhone X mu tehdy poslal. Woz následně prohlásil, že iPhone X sice funguje skutečně dobře, ale není to nic, co by vlastně chtěl. A co vlastně chtěl? Uvedl, že Touch ID na zádech zařízení, tedy takové řešení, které běžně poskytovaly zařízení s Androidem. Jako výtku k Face ID ještě uvedl, že je jeho ověřování skrze Apple Pay příliš pomalé. Aby však svá tvrzení krotil, dodal, že je Apple pořád lepší než konkurence.

Já prostě miluji Apple Watch 

V roce 2016 publikoval Wozniak na Redditu řadu komentářů, ze kterých vyznívalo, že nemá rád Apple Watch. Doslova uvedl, že jediný rozdíl mezi jimi a ostatními fitness náramky je jejich řemínek. Dokonce si posteskl, že Apple už není tou společností, kterou býval.

Později si své tvrzení nejspíše rozmyslel, nebo se jej alespoň snažil uvést na pravou míru. V rozhovoru pro CNBC totiž řekl: „já prostě své Apple Watch miluji. Miluji je pokaždé, když je použiji. Pomáhají mi a moc se mi líbí. Nerad patřím k těm lidem, kteří pořád vytahují telefon z kapsy.“ Dodal, že ve skutečnosti si na Redditu dělal jen legraci.

Apple by měl dělat zařízení s Androidem 

Psal se rok 2014 a navzdory neuvěřitelnému úspěchu Applu s jeho iPhonem se spoluzakladatel společnosti domníval, že by měla společnost vyrobit nový smartphone se systémem Android a doslova „hrát ve dvou arénách současně“. Woz tehdy věřil, že takové zařízení by mohlo na trhu Android telefonů velmi dobře konkurovat ostatním výrobcům, jako jsou Samsung a Motorola. Řekl tak na konferenci Apps World North America v San Franciscu. 

Poukázal na to, že mnoho lidí má rádo hardware Applu, ale možnosti Androidu. Dokonce svou ideu označil jako telefon snů. Navzdory tomuto návrhu, aby se Apple obrátil k Androidu, však stále podporoval jeho rozhodnutí neprovádět na iPhonu příliš mnoho změn příliš rychle. Jak je vidět výše, za tímto názorem nejspíš stál ještě při uvedení iPhonu X. Dneska mu ale u iPhonu 13 vadí, že přináší změn naopak málo. Jak vidno, výroky tohoto uznávaného člověka je třeba brát skutečně s rezervou. 

.