Zavřít reklamu

V dnešním díle našeho seriálu o významných událostech v oblasti technologií si připomeneme den, kdy do RSS kanálů přibyla možnost přidávání multimediální obsahu – jednalo se o jeden z prvních stavebních kamenů budoucích podcastů. Kromě toho zavzpomínáme také na první iPod Shuffle, který Apple představil v roce 2005.

Počátky podcastů (2001)

Dave Weiner provedl 11. ledna roku 2011 jednu zásadní věc – do RSS feedu přidal zcela novou funkci, kterou pojmenoval “Encolosure”. Tato funkce mu umožňovala do RSS kanálu přidat prakticky jakýkoliv soubor v audioformátu, a to nejenom v obvyklém mp3, ale také třeba wav nebo ogg. Kromě toho bylo možné s pomocí funkce Enclosuer přídávat také videosoubory ve formátech mpg, mp4, avi, mov a další, nebo třeba dokumenty ve formátu PDF či ePub. Weiner tuto funkci posléze demonstroval přidáním skladby od kapely The Grateful Dead na své webové stránce na Scripting News. Pokud si kladete otázku, jak tato funkce souvisí s podcastingem, vězte, že právě díky RSS ve verzi 0.92 s možností přidání multimediálních souborů mohl Adam Curry o pár let později úspěšně rozběhnout své podcastové vysílání.

Podcasty logo Zdroj: Apple

Přichází iPod Shuffle (2005)

Společnost Apple představila 11. ledna roku 2005 svůj nový iPod Shuffle. Jednalo se o další přírůstek do rodiny přenosných mediálních přehrávačů od Applu. iPod Shuffle byl představen na konferenci Macworld Expo, vážil pouhých 22 gramů, a vyznačoval se tím, že nahrané skladby přehrával v náhodném pořadí. První generace iPodu Shuffle s úložištěm o kapacitě 1 GB byla schopná pojmout zhruba 240 skladeb. Drobný iPod Shuffle postrádal displej, ikonické ovládací kolečko, funkce pro správu playlistů, hry, kalendář, budík a řadu dalších funkcí, kterými se mohly pochlubit větší iPody. iPod Shuffle první generace byl opatřen USB portem, bylo možné jej využít také coby flash disk, a na jedno plné nabití zvládl až 12 hodin přehrávání.

Amaya Tomanová

Nihil nocere

Dítě devadesátek a milovnice Japonska. S oblibou píšu o aplikacích, marketingu, a historii Applu. Baví mě objevovat nové věci, učit se novým postupům a poznávat nové technologie. Mám ráda impresionismus, Boba Dylana a své Apple Watch.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.