Zavřít reklamu

Apple dnes oznámil finanční výsledky za čtvrté a tedy poslední čtvrtletí loňského roku. Společnost má i tentokrát důvod slavit, tržby ve vánočním období dosáhly rekordních 91,8 miliard dolarů a zaznamenaly nárůst o 9 procent. Investoři se také mohou těšit, výdělky činí 4,99 dolarů na akci, došlo tedy k růstu o 19 %. Společnost také uvedla, že 61 % všech tržeb mají na svědomí prodeje mimo USA.

„Jsme nadšeni z toho, že můžeme oznámit dosud nejvyšší čtvrtletní tržby poháněné silnou poptávkou po modelech iPhone 11 a iPhone 11 Pro, a rekordními výsledky služeb a nositelných zařízení. Naše uživatelská základna během vánočního čtvrtletí rostla ve všech částech světa a dnes přesahuje 1,5 miliardy zařízení. Vnímáme to jako silný testament satisfakce, angažovanosti a loajality našich zákazníků a také jako silný hnací motor pro růst naší společnosti,“ prohlásil výkonný ředitel Applu Tim Cook.

Finanční ředitel společnosti Luca Maestri prohlásil, že společnosti se v čtvrtletí opravdu dařilo a vykázala čistý zisk 22,2 miliardy dolarů a provozní peněžní tok o výši 30,5 miliardy dolarů. Společnost rovněž vyplatila investorům téměř 25 miliard dolarů, z čehož 20 miliard tvořil odkup akcií a 3,5 miliardy dolarů tvořili dividendy.

Pro probíhající první čtvrtletí roku 2020 Apple očekává tržby ve výši 63 až 67 miliard dolarů, hrubou marži 38 až 39 procent, provozní náklady v rozmezí 9,6 až 9,7 miliardy dolarů, jiné příjmy nebo výdaje ve výši 250 milionů dolarů a daňovou sazbu přibližně 16,5 %. Apple také zveřejnil tržby jednotlivých produktových kategorií. Společnost ovšem už neoznamuje, jaké byly prodeje, protože těmto údajům nepřikládá velký význam.

  • iPhone: 55,96 miliard dolarů oproti 51,98 miliardám z roku 2018
  • Mac: 7,16 miliard dolarů oproti 7,42 miliardám z roku 2018
  • iPad: 5,98 miliard dolarů oproti 6,73 miliardám z roku 2018
  • Nositelná a domácí elektronika, doplňky: 10,01 miliard dolarů oproti 7,31 miliardám z roku 2018
  • Služby: 12,72 miliard dolarů oproti 10,88 miliardám z roku 2018

Jak se tedy dalo očekávat, zatímco prodeje Macu a iPadu zaznamenaly pokles, nová generace iPhonů, exploze sluchátek AirPods a rostoucí popularita služeb včetně Apple Music a dalších se postarala o rekordní čísla. Kategorie nositelné elektroniky a doplňků také vůbec poprvé překonala tržby počítačů Mac, podle Tima Cooka až 75% prodejů Apple Watch přináleží novým uživatelům. Hodnota akcií společnosti po zavření burzy rovněž vzrostla o 2%.

Během konferenčního hovoru s investory Apple oznámil několik zajímavých detailů. AirPods a Apple Watch byly vyhledávanými vánočními dárky, díky čemuž tato kategorie dosahuje hodnotu některých firem ze seznamu Fortune 150. Zákazníci v USA se mohou účastnit studií zaměřených na ženské zdraví, srdce a pohyb, a sluch.

Služby Applu také zaznamenaly obrovský meziroční nárůst a to až o 120 milionů, díky čemuž dnes společnost eviduje celkem 480 milionů aktivních předplacení u služeb. Apple proto navýšil cílovou hodnotu ke konci roku z 500 na 600 milionů. Služby třetích stran vzrostly meziročně o 40 %, Apple Music a iCloud zaznamenaly nové rekordy a záruční službě AppleCare se také dařilo.

Tim Cook také oznámil zprávy ohledně koronaviru. Společnost omezuje přepravu zaměstnanců do Číny jen na případy, kdy to je pro byznys kriticky důležité. Situace je momentálně nepředvídatelná a jen postupně se ke společnosti dostávají data o vážnosti problému.

Společnost má několik dodavatelů i v uzavřeném městě Wuhan, společnost ovšem zabezpečila, aby měl každý dodavatel několik alternativních subdodavatelů, kteří by jej mohli v případě problémů suplovat. Větším problémem je prodloužení oslav čínského nového roku a s tím souvisejícím volnem. Společnost také potvrdila zavření jednoho obchodu Apple Store, u ostatních zkrátila otevírací dobu a zvýšila nároky na hygienu.

Co se týče využití 5G technologie u Apple produktů, Tim Cook odmítl komentovat budoucí plány společnosti. Dodává ale, že rozvoj 5G infrastruktury je teprve v ranní fázi. Jinými slovy, na iPhone s podporou 5G je ještě brzo.

Key Speakers At The Apple Worldwide Developers Conference (WWDC)
.