Zavřít reklamu

Zadejte do Googlu heslo „fronta na banány“ a podívejte se, jak se za dob komunismu čekalo na nedostupné zboží. Co má auru exkluzivity je pak samozřejmě žádané, takže i kdybyste banánům na chuť přijít nemohli, prostě byste je chtěli. To samé platí o iPhonech a aktuální kolekci hodinek společnosti Swatch. 

Ten revoluční telefon chtěl (téměř) každý, a každý jej chtěl hned v den prodeje. Za prvé proto, aby se na něho dostalo se skladovými zásobami, a za druhé, aby právě on byl tím, kdo se bude moci žhavou novinkou chlubit hned v den prodeje. Nebyl jsem jiný a na iPhone 3G čekal tříhlavou frontu u našeho operátora. Doba se ale změnila. Co si naposledy pamatuji, tak byly jisté fronty u českých APR prodejců na iPhony XR a XS. Od té doby se to kouzlo tak nějak vytratilo. Zajisté má na to vliv změna prodejní strategie i pandemie. Přece jen je pohodlnější nakoupit s týdenním předstihem on-line a nespoléhat na to, že v den prodeje zbyde nějaký kus na krámě, které mají omezené dodávky a ostatně jich většinu také vydají v rámci svých vlastních předobjednávek.

Klasické Moony a Mise na Slunce v podání Swatchek
Klasické Moony a Mise na Slunce v podání Swatchek

Moonwatch + Swatch = MoonSwatch 

To, co předvedla společnost Swatch, však překonalo pravděpodobně všechno, co jsme dosud mohli vidět nejen u fotografií front na banány a při čekání na iPhony. Omega je švýcarská hodinářská firma, která byla založena v roce 1848, a která patří mezi nejslavnější hodinářské společnosti na světě. Je ale součástí tzv. Swatch Group, kde zastupuje výrobky vyšší cenové kategorie (do Swatch Group patří i Certina, Glashütte Original, Hamilton, Longines, Rado nebo Tissot a další).

Nejslavnějšími hodinkami Omegy jsou pak Speedmaster Monnwatch Professional, tedy první hodinky, které byly s Apollem 11 na Měsíci. Mezi sběrateli klasických hodinek se pak jedná o jedny z těch, které by měl vlastnit každý, a to i přes jejich cenu, která podle modelu šplhá hodně přes 120 tisíc Kč. A teď si vezměte tu genialitu společnosti Swatch, která vzala tento ikonický design, místo mechanického kalibru strojku implementovala jen bateriový Quartz, místo ocelového pouzdra použila biokeramiku (30 % platu, 60 % keramiky), místo ocelového tahu dala Velcro sucháč a přidala tunu barev podle planet (a měsíců) sluneční soustavy.

To nejzásadnější je ale cena. Tyto ikonické hodinky s logem Omega (a taky Swatch samozřejmě) můžete mít už za 250 EUR (cca 6 200 Kč). Společnost tuto kolaboraci nazvala poměrně příhodně, a to MoonSwatch. Swatchky obecně pak mají být levné a dostupné hodinky pro každého, takže ona cena není na poměry značky zrovna nízká, protože ceny běžných nelimitovaných hodinek se pohybují do 4 tisíc Kč. A dle slov značky edice MoonSwatch limitovaná není, takže je a bude běžně dostupná komukoli.

Celosvětové šílenství 

Jenže myšlenka toho, že „každý“ může na ruce nosit onen ikonický design hodinek se skutečným logem Omega (nejde tedy o fake ani kopii ale skutečnou kolaboraci), vyvolal šílenství. To bylo umocněno tím, že na osobu mohly připadnout jen dva kusy hodinek, a to výhradně v kamenných obchodech (které v České republice nejsou). Po celém světě se tak stály fronty o tisících čekajících, že společnost musela nejen prodávat pouze jeden kus hodinek na osobu, ale po hodině měla téměř všude vyprodáno a uzavírala obchody, přičemž běsnící davy mnohde rozháněli i policisté. Pokud existuje návod na to, jak dělat reklamu, a jak vyvolat pocit exkluzivity, tak je to pravděpodobně tento.

Vtip je v tom, že se nejedná o limitovanou edici, takže tyto hodinky budou stále prodávány. S postupem času navíc přijdou i do on-line obchodů, a to pravděpodobně nejen toho originálního, ale i k distributorům. Dalo by se tedy říci, že se vlastně jedná o zcela „obyčejnou“ věc, která navíc není ani tak levná, ale která dokázala zbláznit celý svět, jako se to tehdy povedlo Applu s jeho iPhony. Stačila dobrá reklama, poutavá kolaborace a pocit nedostupnosti. Je samozřejmě otázkou, jaký vliv na to má sekundární trh s překupníky, to zde ale neřešme.

Podobnost s Applem 

Pokud jsou Apple Watch nejprodávanějšími hodinkami obecně, právě Swatchky jsou v jejich závěsu. A toto je doslova trefa do černého, kterou svět „nechytrých“ hodinek potřeboval. Vezměte si, kdyby se spojil Apple třeba se společností Casio. Vytvořili by hodinky s klasickým jednoduchým LCD displejem, jejichž jedinou přidanou funkcí by byly leda stopky a budík, ale design by vycházel z Apple Watch. Hliník by nahradil plast, nabíjení knoflíková baterie.

Kdybychom vycházeli z ceny Apple Watch 3. generace, které začínají na 5 490 Kč a vzali bychom to poměrem ceny Omega X Swatch, museli bychom tuto cenu poděli dvacetkrát, abychom se dobrali stejného výsledku. Takové hodinky v kolaboraci Applu a Casia by tedy vyšly na 275 Kč. Kdyby je pak Apple prodával výhradně ve svých Apple Storech, buďme si jisti, že i v tomto případě by vypuklo jisté šílenství. V tomto případě totiž skutečně nejde o funkce, ale ikonický vzhled a značku. 

.