Zavřít reklamu

Siri je pro nás v dnešní době již nedílnou a samozřejmou součástí našich iOS zařízení. Byly ale doby, kdy jste si se svým iPhonem popovídat nemohli. Vše se změnilo 4. října roku 2011, kdy společnost Apple světu představila iPhone 4s obohacený o jednu novou a poměrně zásadní funkci.

Siri znamenala mimo jiné přelomový příklad využití umělé inteligence v běžné praxi a zároveň splnění dlouhodobého snu Applu, který se datoval až do osmdesátých let minulého století. Siri byla také jedním z posledních projektů, do kterých byl intenzivně zapojen Steve Jobs navzdory svému zhoršujícímu se zdravotnímu stavu.

Jak Apple předpověděl budoucnost

Jak je to ale s kořeny Siri sahajícími do zmíněných osmdesátých let? Bylo to v době, kdy Steve Jobs již v Applu nepůsobil. Tehdejší ředitel John Sculley pověřil režiséra Hvězdných válek George Lucase vytvořením videa, propagujícího službu s názvem „Knowledge Navigator“. Děj videa byl shodou okolností zasazen do září roku 2011, a ukazuje způsoby možného využití chytré asistentky. Klip je v jistém směru typicky osmdesátkový a můžeme na něm vidět například konverzaci hlavního protagonisty s asitentem na zařízení, které lze s trochou fantazie označit za tablet. Virtuální asistent má na ploše prehistorického tabletu podobu uhlazeného chlapíka s motýlkem, který svému majiteli připomíná hlavní body jeho denního rozvrhu.

V době, kdy Lucasův klip vznikl, ale jablečný asistent nebyl na svou premiéru ani v nejmenším připraven. Nebyl na ni připraven až do roku 2003, kdy americká armádní organizace The Defense Advanced Research Projects Agency (DARPA) začala pracovat na svém vlastním projektu obdobného ražení. DARPA měla představu chytrého systému, který by výše postaveným příslušníkům ozbrojených sil pomohl zvládnout obrovské množství dat, se kterým se denně musí potýkat. DARPA požádala společnot SRI International o vytvoření AI projektu, jenž se stal největším v historii. Armádní organizace projekt pojmenovala CALO (Cognitive Assistant that Learns and Organizes).

Po pěti letech výzkumu přišla SRI International se startupem, který pojmenovala Siri. Ten se počátkem roku 2010 dostal i do App Storu. Tehdejší samostatná Siri uměla objednat taxi prostřednictvím TaxiMagic nebo například zprostředkovat uživateli hodnocení filmů z webu Rotten Tomatoes, případně údaje o restauracích z platformy Yelp. Na rozdíl od jablečné Siri nešla ta původní pro ostřejší slůvko daleko, a nezdráhala se rýpnout i do svého majitele.

Původní Siri si ale svou samostatnost v App Storu příliš dlouho neužila – v dubnu roku 2010 ji odkoupil Apple za údajných 200 milionů dolarů. Cupertinský gigant okamžitě zahájil práce potřebné k tomu, aby se hlasová asistentka mohla stát penvou součástí jeho příštích smarphonů. Siri získala pod křídly Applu hned několik zbrusu nových schopností, jako je mluvené slovo, možnost získávat data z ostatních aplikací a řada dalších.

Debut Siri v iPhonu 4s byl pro Apple velkou událostí. Siri byla schopná zodpovědět přirozeně položené otázky typu „jaké je dnes počasí“ nebo „najdi mi dobrou řeckou restauraci v Palo Alto“. V jistých směrech Siri ve své době předčila podobné služby konkurenčních společností včetně Googlu. Samotného Steva Jobse prý potěšila, když na jeho otázku, zda je muž, či žena, odpověděla „nebylo mi přiděleno pohlaví, pane“.

Přestože se na hlavu dnešní Siri stále snáší jistá kritika, nelze jí upřít, že svou původní verzi v mnohém předčila. Svou cestu si Siri postupně našla nejenom do iPadu, ale i na Macy a další jablečná zařízení. Získala integraci s aplikacemi třetích stran a v nejnovější aktualizaci iOS 12 se také dočkala propracovaného propojení s novou platformou Zkratky.

A co vy? Používáte Siri, nebo je pro vás absence češtiny překážkou?

The Apple iPhone 4s Is Released Worldwide

Zdroj: Cult of Mac

Amaya Tomanová

Nihil nocere

Dítě devadesátek a milovnice Japonska. S oblibou píšu o aplikacích, marketingu, a historii Applu. Baví mě objevovat nové věci, učit se novým postupům a poznávat nové technologie. Mám ráda impresionismus, Boba Dylana a své Apple Watch.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.