Zavřít reklamu

V prosinci roku 2013, po měsících falešných poplachů, oznámila společnost Apple uzavření smlouvy se společností China Mobile – největším světovým telekomunikačním operátorem. Pro Apple rozhodně nešlo o nějakou bezvýznamnou smlouvu – čínský trh pro něj v tu dobu znamenal 760 milionů potenciálních zájemců o iPhone a Tim Cook si od Číny hodně sliboval.

„Čína je pro Apple extrémně důležitým trhem a naše partnerství s China Mobile pro nás představuje příležitost přinést iPhone k zákazníkům největší sítě na světě,“ uvedl Tim Cook ve svém tehdejším oficiálním prohlášení. „Tito zákazníci jsou v Číně nadšenou, rychle rostoucí skupinou, a my si neumíme představit lepší způsob přivítání čínského Nového roku, než to, že umožníme každému zákazníkovi China Mobile vlastnit iPhone.“

Byl to krok, na který se všichni velmi dlouho připravovali. Apple vyjednával s Čínou od okamžiku, kdy byl vydán první iPhone, ale jednání ztroskotávala nad podmínkami ze strany Applu, který vyžadoval sdílení příjmů. Poptávka od zákazníků byla ale neoddiskutovatelná. V roce 2008 – tedy jeden rok po vydání prvního iPhonu – oznámil magazín BusinessWeek, že 400 tisíc kusů iPhonů bylo nelegálně odemknuto a jsou používány v rámci čínského mobilního operátora.

Jednání Applu s operátorem China Mobile se pohnulo pozitivním směrem v roce 2013, kdy se Tim Cook sešel s předsedou China Mobile Xi Gohuem k prodiskutování „záležitostí spolupráce“ obou společností.

Čínské kompromisy

Tim Cook veřejně poznamenal, že nové smartphony od Applu byly navrhovány s ohledem na požadavky čínského trhu. Jedním z hlavních znaků tohoto rozhodnutí bylo výrazné zvětšení uhlopříčky displeje nových iPhonů. Apple tím svým způsobem popřel dávnou nechuť Steva Jobse k větším telefonům, u nichž si stěžoval, že mu nepadnou dobře do ruky. 5,5palcový iPhone 6 Plus se stal jedním z nejpopulárnějších phabletů v Asii.

Průnik na čínský trh ale nebyl pro Apple zcela bezproblémový. 760 milionů potenciálních zákazníků je úctyhodné číslo, které mohlo ze spojení Apple + China Mobile udělat jeden z největších obchodů v novodobé historii jablečné společnosti. Bylo ale potřeba vzít v úvahu, že jen pouhý zlomek tohoto množství uživatelů si mohl iPhone dovolit.

iPhone 5c a později i iPhone SE byly pro řadu zákazníků finančně snesitelnou „cestou k Applu“, na trh s levnějšími smartphony ale jablečná společnost nikdy nemířila. To umožnilo výrobcům, jako je například Xiaomi – které se často přezdívá „čínský Apple“ – vytvářet jakési cenově dostupné variace jablečných produktů a získat tak významný podíl na trhu.

Kromě toho se Apple v Číně potýkal i s problémy s tamní vládou. V roce 2014 musel Apple v zájmu dalšího fungování iCloudu v zemi přejít na servery čínského Telecomu namísto svých vlastních. Stejně tak byl Apple přinucen přijmout požadavky čínské vlády, týkající se provádění hodnocení bezpečnosti sítě na všech jablečných produktech předtím, než budou moci být dovezeny do země. Čínská vláda také v zemi zakázala provoz služeb iTunes Movies a iBooks Store.

Každá mince má ale své dvě strany, a faktem zůstává, že dohoda s China Mobile zpřístupnila iPhone Číňanům téměř podle plánu. Čína díky tomu v současné době tvoří pro Apple nejvýnosnější trh na světě.

 

.