Zavřít reklamu

Čína je pro Apple hodně důležitá, sám Tim Cook to již několikrát zdůrazňoval. Ještě aby ne, když je čínský trh po tom americkém druhým největším, na němž může kalifornská společnost operovat. Jenže zatím se v Asii nedokázala výrazněji prorazit. Situaci může změnit dohoda s největším operátorem na světě, ovšem ten si diktuje své vlastní podmínky. A na to není Apple zvyklý…

Jednání s mobilními operátory ve světě probíhala prakticky podle jednoho scénáře. Zájemce o prodej iPhonů přišel za Applem, podepsal nadiktované podmínky a odkráčel s podepsanou smlouvou. Ovšem v Číně je situace jiná. Tamnímu trhu vládnou jiné značky. Na čele je Samsung a za ním ještě pět dalších firem, než přichází na řadu Apple. Ten ztrácí zejména kvůli tomu, že neprodává iPhone v síti největšího operátora v zemi, China Mobile.

Jeden z důvodů, proč tomu tak je, je fakt, že současný iPhone 5 je prostě drahý. V Číně nejsou tak finančně silní zákazníci jako ve Spojených státech a iPhone 5 by patrně nešel tolik na dračku, ani kdyby byl vystaven v každé prodejně China Mobile. Vše nicméně může změnit nový iPhone, který se Apple chystá představit 10. září.

Pokud se potvrdí spekulace a Apple skutečně ukáže levnější variantu svého telefonu, plastový iPhone 5C, může být dohoda s China Mobile rázem jednodušší. Na levnější jablečný telefon by už totiž v Číně mohlo slyšet mnohem větší procento zákazníků. Vždyť Samsung a další výrobci tu vévodí kvůli tomu, že trh zaplavují levnými chytrými telefony s Androidem.

Zda se ale spolupráce urodí, nebude tolik záviset na China Mobile, který by iPhone jistě rád nabízel1, ale na Applu, zda bude ochoten ustoupit ze svých tradičních požadavků. „V tomto vztahu drží veškerou moc China Mobile,“ říká Edward Zabitsky, výkonný ředitel ACI Research. „China Mobile nabídne iPhone ve chvíli, kdy se Apple vzdá své ceny.“

Cena iPhonu 5 se v Číně pohybuje od 5 288 jüanů (necelých 17 tisíc korun) do 6 888 jüanů, což je dvojnásobek oproti K900 IdeaPhone, vlajkovému smartphonu Lenova. To je po Samsungu na čínském trhu číslo dvě. „Neochota společnosti Apple poskytnout nějakou smysluplnou slevu a neochota China Mobile dotovat drahé zařízení dosud znemožňovaly dohodu,“ tvrdí analytik John Bright z Avondale Partners. „Levnější iPhone, finančně dostupnější pro větší část zákazníků China Mobile by mohl být dobrým kompromisem.“ A že má China Mobile pod sebou zákazníků skutečně požehnaně, kontroluje 63 procent více než miliardového trhu.

Už nyní je jisté, že cesta za společným konsenzem nebude/nebyla jednoduchá. Jednání mezi Applem a China Mobile se vedou několik let. Už v roce 2010 jednal Steve Jobs s tehdejším předsedou Wangem Jinazhouem. Ten prozradil, že je vše na dobré cestě, nicméně pak přišlo v roce 2012 nové vedení, a to šlo na Apple tvrději. Výkonný ředitel Li Yue prohlásil, že se s Applem musí vyřešit byznys plán i sdílení benefitů. Od té doby už byl v Číně hned dvakrát sám šéf Applu Tim Cook. Nicméně je možné, že dohoda je skutečně na světě. Apple totiž na 11. září oznámil speciální keynote, která se bude konat přímo v Číně, den po představení nových produktů. A právě oznámení dohody s China Mobile je pravděpodobným tématem.

Jedno je ale jisté – pokud si China Mobile a Apple podají ruku, bude to dohoda jako dosud žádná jiná. Mluví se o tom, že čínský operátor si dokonce vynutí podíl na výdělcích z App Store. „China Mobile věří, že by měl dostat část koláče s obsahem. Apple bude muset k celé záležitosti přistupovat mnohem flexibilněji,“ odhaduje uznávaný specialista na čínský trh Tucker Grinnan z HSBC.

Více se pravděpodobně dozvíme 11. září, ale pro obě strany bude případná spolupráce znamenat profit.


1. China Mobile o iPhone jistě zájem má, což dokázal při představení iPhonu 4. Jeho 3G síť nebyla s tímto telefonem kompatibilní, a tak ve strachu před ztrátou nejlepších zákazníků začal nabízet dárkové poukazy až do výše 441 dolarů a zároveň vybudoval Wi-Fi síť, aby uživatelé mohli na svých iPhonech surfovat po internetu a telefonovat v jeho starší 2G síti. V tu dobu byl hlavním partnerem Applu v Číně operátor China Unicom, ke kterému zákazníci z China Mobile přecházeli.

Zdroj: Bloomberg.com
.