Zavřít reklamu

Dlouho očekávaná dohoda je konečně na světě. Apple a China Mobile právě potvrdily, že se domluvily na dlouholeté spolupráci. Nové iPhony 5S a 5C se začnou v největší čínské mobilní síti prodávat 17. ledna…

Finálním podpisům, které stvrdily spolupráci největšího mobilního operátora a výrobce iPhonů, předcházely měsíce a roky spekulací i vyjednávání. Ta jsou však nyní konečně u konce a výkonný ředitel Applu Tim Cook si může odškrtnout jeden velký úkol.

Operátor China Mobile oznámil, že se iPhony 5S a iPhony 5C v jeho nové 4G síti začnou prodávat 17. ledna. Applu se tak rázem otevírá prostor pro oslovení více než 700 milionů uživatelů, které China Mobile obsluhuje. Jen pro srovnání, například americký operátor AT&T, jenž v prvních letech držel exkluzivitu na prodej iPhonů, má ve své síti 109 milionů zákazníků. To je obrovský rozdíl.

Jedním z důvodů, proč China Mobile iPhony dosud nenabízel, byla absence podpory sítě tohoto operátora ze strany jablečných telefonů. Nejnovější iPhony představené letos na podzim se však již plné podpory i nezbytných regulačních schválení dočkaly.

„iPhone od Applu je milován miliony zákazníků po celém světě. Víme, že tu je spoustu zákazníků China Mobile a spoustu potenciálních nových zákazníků, kteří se již na neuvěřitelnou kombinaci iPhonu a přední sítě China Mobile nemohou dočkat. Jsme potěšení, že iPhone nabízený China Mobile bude podporovat 4G/TD-LTE a 3G/TD-SCDMA sítě, což zákazníkům zaručí ty nejrychlejší mobilní služby,“ uvedl v tiskové zprávě Xi Guohua, předseda China Mobile.

S radostí novou dohodu komentoval také Tim Cook, výkonný ředitel Applu si uvědomuje, jak klíčový je pro Apple obří čínský trh. „Apple chová k China Mobile obrovský respekt a jsme nadšení, že spolu začneme spolupracovat. Čína je pro Apple extrémně důležitým trhem,“ píše Cook v tiskové zprávě. „Uživatelé iPhonů v Číně jsou zanícenou a velice rychle rostoucí skupinou a mě nenapadá lepší způsob, jak je přivítat v Čínském novém roce, než každému zákazníkovi China Mobile, který bude chtít, nabídnout iPhone.“

Podle předpovědí analytiků by Apple měl přes China Mobile prodat miliony iPhonů. Piper Jaffray vypočítává 17 milionů potenciálních prodejů, Brian Marshall z ISI tvrdí, že v příštím roce by mohly prodeje dokonce atakovat hranici 39 milionů kusů.

Zdroj: TheVerge.com, BusinessWire.com, AllThingsD.com
.