Zavřít reklamu

Platforma iTunes, respektive online prodejna s hudbou iTunes Music Store, byla zpočátku určená výhradně majitelům Maců. Zásadní obrat přišel až po několika měsících na podzim roku 2003, kdy společnost Apple tuto službu zpřístupnila také majitelům počítačů s operačním systémem Windows. Pozitivní odezva na sebe nenechala dlouho čekat, a Apple si na své konto mohl rázem připsat nový rekord v prodeji digitální hudby v podobě 1,5 milionu stažení v průběhu jediného týdne.

Zpřístupnění služby iTunes pro uživatele Windows otevřel pro společnost Apple nový, lukrativní trh. Rekordní prodej je pětkrát vyšší než 300 000 stažení, kterých dosáhl Napster  ve svém prvním týdnu, a téměř dvojnásobek 600 tisíc stažení za týden, které Apple vykazoval ještě před uvedením iTunes ve verzi pro Windows.

Obchod iTunes Music Store se objevil ve Windows celých šest měsíců po svém uvedení na Macu. Jeden z důvodů zpoždění? Tehdejší výkonný ředitel společnosti Apple Steve Jobs se zdráhal ukončit exkluzivitu iTunes. Svým tehdejším zástupcům – Philu Schillerovi, Jonu Rubinsteinovi, Jeffu Robbinovi a Tonymu Fadellovi – tehdy Jobs řekl, že iTunes i iPod pomáhají zvyšovat prodeje Maců. Ostatní výkonní ředitelé tomuto argumentu oponovali poukázáním na fakt, že klesající prodeje Maců nikdy nemohou vyvážit zisk ze zvýšených prodejů iPodů. Nakonec Jobse přesvědčili – a dobře udělali. Jobs si nicméně v tomto kontextu neodpustil poznámku o tom, že zpřístupnit službu, jako je iTunes, uživatelům Windows je jako „podat sklenici ledové vodu někomu v pekle“. V roce 2003 rostla hudební služba společnosti Apple ohromujícím tempem. V srpnu 2004 dosáhl katalog iTunes Music Store ve Spojených státech 1 milionu skladeb, což bylo u online hudební služby poprvé, a dosáhl více než 100 milionů stažených skladeb.

Nutno podotknout, že službě iTunes zpočátku spousta lidí nevěřilo. Převažující oblibě se stále ještě těšily fyzické hudební nosiče, část uživatelů dávala zase pro změnu přednost stahování digitální hudby nelegálním způsobem prostřednictvím nejrůznějších P2P a dalších služeb. Jen o pár let později se nakonec iTunes Music Store stal druhým největším prodejcem hudby ve Spojených státech, přičemž zlatou pozici tehdy obsadil prodejní gigant Wal-Mart.

.