Zavřít reklamu

V dnešním díle našeho seriálu s názvem Zpátky do minulosti si připomeneme jen jednu jedinou událost, která ale byla velmi významná jak pro společnost Apple, tak i pro hudební průmysl. Zavzpomínáme totiž na iTunes Music Store, jehož provoz byl zahájen 28. dubna roku 2003.

Přichází iTunes Music Store (2003)

Společnost Apple spustila 28. dubna roku 2003 provoz svého online obchodu s muzikou – iTunes Music Store. V době svého spuštění nabízel iTunes Music Store jednotlivé skladby za 99 centů. Uživatelé si je mohli za pomoci příslušného softwaru stáhnout do svých iPodů. Apple ve své tehdejší oficiální tiskové zprávě uvedl, že se jedná o “revoluční online obchod s hudbou”. Uživatelům služba nabízela možnost sestavit si vlastní hudební kompilace a vypálit si je na CD, a to zcela zdarma. “Posluchači nechtějí, aby s nimi bylo zacházeno jako se zločinci, a umělci zase nechtějí, aby se kradla jejich cenná hudební díla. iTunes Music Store nabízí průlomové řešení pro obě strany,” uvedl v souvislosti se spuštěním iTunes Music Storu Steve Jobs.

V době spuštění se na iTunes Music Store nacházely více než dvě stovky tisíc skladeb od velkých a zvučných vydavatelství jako bylo třeba BMG, EMI, Sony Music Entertainment, Universal nebo Warner Music. Uživatelé si mohli prostřednictvím iTunes Music Store vyhledat jakoukoliv skladbu podle názvu, umělce nebo alba, procházet celé hudební kolekce na základě žánru, umělce nebo alba, a poslouchat bezplatné ukázky jednotlivých skladeb v délce třiceti sekund. Zpočátku se řada lidí dívala na iTunes Music Store spíše skepticky, jablečnému obchodu s muzikou se ale brzy podařilo probojovat na špičku žebříčků a postupně také rozšířit portfolio svých funkcí i knihovnu obsahu, který se brzy přestal omezovat pouze na hudbu.

.