Zavřít reklamu

Značky HP (Hewlett-Packard) a Apple byly většinu času vnímány jako naprosto odlišné a samostatně fungující. Ke spojení obou těchto zvučných jmen došlo ale například na počátku ledna roku 2004, kdy se na tradičním veletrhu spotřební elektroniky CES v Las Vegas představila novinka – přehrávač s názvem Apple iPod + HP. Jaký je příběh tohoto modelu?

Prototyp zařízení, který na veletrhu představila generální ředitelka společnosti Hewlett-Packard Carly Fiorina, měl modrou barvu, která byla charakteristická pro značku HP. V době, kdy se později téhož roku objevil HP iPod na trhu, však již přístroj nesl stejný odstín bílé jako běžný iPod.

Z dílny společnosti Apple vzešla opravdu pestrá paleta iPodů:

 

Na první pohled by se mohlo zdát, že spolupráce mezi společnostmi Hewlett-Packard a Apple přišla jako blesk z čistého nebe. Cesty obou firem se ale průběžně vzájemně proplétaly, a to dokonce ještě dříve, než vznikl samotný Apple. Steve Jobs totiž v Hewlett-Packard působil kdysi jako stážista, a to ve věku pouhých dvanácti let. Společnost HP zaměstnávala také Steva Wozniaka v době, kdy pracoval na počítačích Apple-1 a Apple II. O něco později do Applu přešla celá řada velmi schopných odborníků právě od Hewlett-Packard, a byla to také společnost HP, od které Apple před lety odkoupil pozemek v cupertinském kampusu. Relativně záhy se ale ukázalo, že spolupráce na přehrávači nemá nejlepší budoucnost.

Steve Jobs nebyl nikdy příliš velkým příznivcem licencování, a iPod + HP byl jediným případem, kdy Jobs poskytl licenci na oficiální název iPod jiné společnosti. V roce 2004 Jobs ustoupil od svého radikálního názoru, že iTunes Music Store by nikdy neměl být dostupný na jiném počítači než je Mac. Postupem času se služba rozšířila na počítače se systémem Windows. HP však bylo jediným výrobcem, který kdy dostal dokonce i vlastní variantu iPodu.

Součástí dohody bylo předinstalování iTunes na všech počítačích HP Pavilion a Compaq Presario. Teoreticky to byla výhra pro obě společnosti. HP získalo jedinečný prodejní artikl, zatímco Apple mohl dále rozšířit svůj trh s iTunes. Díky tomu se iTunes dostaly na místa, jako je Walmart a RadioShack, kde se počítače Apple neprodávaly. Někteří odborníci ale poukazovali na to, že se ve skutečnosti jedná ze strany Applu o velmi chytrý tah, který má zajistit, aby společnost HP neinstalovala na své počítač Windows Media Store.

Společnost HP sice skutečně získala iPod se značkou HP, ale brzy poté Apple svůj vlastní iPod upgradoval – čímž se verze od HP stala zastaralou. Steve Jobs musel čelit kritice za to, že tímto krokem „podrazil“ vedení i akcionáře HP. iPod + HP se nakonec neukázal být příliš velkým prodejním hitem. Koncem července roku 2009 společnost HP vypověděla dohodu s Applem, ačkoliv smluvně zavázána instalovat iTunes na své počítače až do ledna 2006. Nakonec uvedla na trh svůj vlastní audio přehrávač Compaq, který se však také neprosadil.

.