Zavřít reklamu

Před příchodem iPhonu byl nejikoničtějším produktem z dílny společnosti Apple počítač Macintosh. V osmdesátých letech minulého století, kdy první Macintosh spatřil světlo světa, ale cupertinská společnost nevlastnila příslušnou ochrannou známku. Jak vypadala cesta Applu k vlastnictví jména Macintosh?

Psal se rok 1982. Do firmy McIntosh Laboratory, která tehdy sídlila v Birminghamu, dorazil dopis, osobně podepsaný Stevem Jobsem. Spoluzakladatel a šéf společnosti Apple ve zmíněném dopise žádal vedení společnosti McIntosh Laboratory o udělení svolení k využívání značky Macintosh. Firma McIntosh Laboratory (původně pouze McIntosh) byla založena v roce 1946 Frankem McIntoshem a Gordonem Gowem, a zabývala se výrobou zesilovačů a dalších audio produktů. Název firmy se zcela jasně inspiroval jménem jejího zakladatele, zatímco název budoucího počítače od Applu (který byl v době podání Jobsovy žádosti zatím ještě ve stádiu vývoje a výzkumu) měl základ v odrůdě jablek, kterou si zamiloval tvůrce projektu Macintosh Jef Raskin. Raskin se údajně rozhodl pojmenovat počítače po odrůdě jablek z toho důvodu, že mu ženská jména pro počítače přišla příliš sexistická. V Applu zároveň věděli o existenci společnosti McIntosh Laboratory, a kvůli obavám z možného sporu o ochrannou známku se rozhodli pro jiný psaný tvar názvů svých budoucích počítačů.

Na projekt Macintosh nepanoval v Applu jednotný názor. Zatímco Jef Raskin si původně představoval počítač, který bude pokud možno dostupný všem, Jobsova představa byla odlišná – chtěl naopak počítač, který bude bez ohledu na výši své ceny tím nejlepším, co bude v dané kategorii k dostání. Jednou z věcí, na které se oba shodli, byl právě název počítače. “Ke jménu Macintosh jsme velice přilnuli,” psal Steve Jobs ve svém tehdejším dopise prezidentovi společnosti McIntosh Laboratory Gordonu Gowovi. Apple věřil, že se mu podaří uzavřít s McIntosh Laboratory dohodu, pro všechny případy měl ale v záloze pro své budoucí počítače ještě jméno MAC coby zkratku pro Mouse-Activated Computer. Naštěstí pro Apple projevil Gordon Gow ochotu s Jobsem vyjednávat, a navrhl Applu svolení k užívání jména Macintosh po uhrazení finančního obnosu – ten se údajně pohyboval okolo stovky tisíců dolarů.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více