Zavřít reklamu
iWant

Ovlivnila aféra Cambridge Analytica počet uživatelů Facebooku?

iWant

Facebook si prošel jedním z nejsložitějších období své existence. Vše odstartovala aféra s Cambridge Analytica, po které řada uživatelů hlásila svůj odchod ze sociální sítě z důvodů obav o své soukromí. Ozývaly se i hlasy, které Facebooku předpovídaly brzký konec. Jaké jsou skutečné důsledky aféry?

V době, kdy se skandál s Cambridge Analytica rozhořel, na sebe upoutali pozornost jednotlivci i firmy, které se se slavnou sociální sítí rozhodly rozloučit a zrušit svůj účet – výjimkou nebyl dokonce ani Elon Musk, který zrušil facebookové účty svých společností SpaceX a Tesla, stejně jako svůj osobní účet. Jak je to ale ve skutečnosti s avizovaným a obávaným hromadným odlivem uživatelů Facebooku?

Odhalení faktu, že společnost Cambridge Analytica využila sociální síť Facebook ke sběru dat od zhruba 87 milionů uživatelů bez jejich vědomí vedla dokonce k tomu, že její zakladatel Mark Zuckerberg byl vyslýchán Kongresem. Jedním z následků aféry byla i kampaň #deletefacebook, ke které se připojila i řada známých jmen a společností. Jak ale reálně na aféru reagovali „obyčejní“ uživatelé?

Výsledky online hlasování, které se odehrávalo mezi 26. a 30. dubnem, ukázaly, že zhruba polovina uživatelů Facebooku ve Spojených státech nijak nesnížila dobu, kterou na sociální síti tráví, a čtvrtina dokonce Facebook používá ještě intenzivněji. Zbylá čtvrtina na Facebooku buďto tráví méně času, nebo si svůj účet smazala – tato skupina je ale ve výrazné menšině.

64 % uživatelů v dotazníku uvedlo, že používají Facebook minimálně jednou denně. V hlasování stejného typu, které proběhlo v době před aférou, se ke každodennímu používaní Facebooku přiznalo 68 % dotázaných. Facebook rovněž zaznamenal i příliv nových uživatelů – jejich počet ve Spojených státech a v Kanadě vzrostl za tři měsíce z 239 milionů na 241 milionů. Vypadá to, že skandál dokonce neměl ani výrazně negativní vliv na finanční stránku společnosti. Příjmy Facebooku za první kvartál letošního roku činí 11,97 miliard dolarů.

Zdroj: Techspot