Zavřít reklamu

Společnost Apple má na kontě řadu zařízení jak pro práci, tak i pro zábavu. V roce 2007 Apple vydala vlastní set-top-box, sloužící nejen jako multimediální centrum. V dnešním článku zavzpomínáme na to, jak jablečná společnost dostala iTunes do obýváků uživatelů.

Když realita pokulhává za nápadem

Idea Apple TV byla skvělá. Apple chtěl uživatelům poskytnout výkonné, funkcemi nabité multimediální centrum, poskytující obrovský a nekonečný proud možností, zábavy i informací. „Killer device“ se ale z první Apple TV bohužel nestal a jablečná společnost tak svou jedinečnou příležitost v podstatě promarnila. Zařízení postrádalo některé klíčové funkce a jeho první přijetí bylo velice vlažné.

Na pevných základech

Vývoj Apple TV byl vlastně ze strany jablečné společnosti vcelku logickým krokem. S iPodem a iTunes Music Store se Apple odvážně a velice úspěšně pustil do vod hudebního průmyslu. Spoluzakladatel Applu Steve Jobs měl četné kontakty v Hollywoodu a k filmovému průmyslu přičichl již v době svého úspěšného působení ve společnosti Pixar. Bylo v podstatě jen otázkou času, kdy Apple vzájemně prolne svět technologie a zábavy.

Multimédia a experimentování s nimi nebylo Applu nikdy cizí. Již v osmdesátých a raných devadesátých letech – tedy v éře „bez Steva“ – společnost usilovně pracovala na vývoji softwaru pro přehrávání videí na osobních počítačích. V polovině devadesátých let dokonce došlo k pokusu – bohužel neúspěšnému – o vydání vlastní televize. Macintosh TV byla jakýmsi „křížencem“ mezi Macem Performa 520 a televizorem Sony Triniton s obrazovkou o úhlopříčce čtrnáct palců. S nadšeným přijetím se nesetkala, Apple to ale nehodlal vzdát.

Od trailerů k Apple TV

Po Jobsově návratu spustila jablečná společnost provoz webové stránky s filmovými trailery. Stránka zaznamenala masivní úspěch. Trailery k filmovým novinkám, jako byl Spider-Man, Pán prstenů nebo druhá epizoda Star Wars, si stáhly miliony uživatelů po celém světě. Následovalo spuštění prodeje pořadů prostřednictvím služby iTunes. Cestička pro příchod Apple TV byla tedy zdánlivě umetená a připravená.

V případě Apple TV se jablečná společnost rozhodla porušit svá pevná pravidla, týkající se maximálního utajení všech připravovaných zařízení, a koncept Apple TV v procesu vývoje předvedla již 12. září roku 2006. Příchod Apple TV byl ale v následujícím roce značně zastíněn nadšením z prvního iPhonu.

https://www.youtube.com/watch?v=ualWxQSAN3c

První generace Apple TV se dala nazvat ledasčím, jen – obzvlášť ve srovnání s již zmíněným iPhonem – ne revolučním jablečným produktem. K přenosu obsahu na televizní obrazovku byl zapotřebí počítač – majitelé prvních Apple TV si nemohli objednat své filmy přímo prostřednictvím zařízení, ale museli požadovaný obsah stáhnout do svého Macu a přetáhnout do Apple TV. První recenze navíc hojně zmiňovaly překvapivě nízkou kvalitu přehrávaného obsahu.

Když je co zlepšovat

Společnost Apple byla vždy proslulá svým perfekcionismem a snahou o dokonalost. S vervou sobě vlastní začala po prvotním neúspěchu usilovně pracovat na vylepšení rozhraní Apple TV. 15. ledna roku 2008 vydal Apple významnou aktualizaci softwaru, která konečně proměnila zařízení s tak velkým potenciálem v samostatně fungující, soběstačný doplněk.

Apple TV přestala být konečně odkázaná na počítač s iTunes a nutnost streamování a synchronizace. Aktualizace zároveň umožňovala uživatelům použít svůj iPhone, iPod či iPad jako dálkové ovládání pro Apple TV a naplno tak využít pověstného dokonalého vzájemného propojení Apple ekosystému. Každá další aktualizace znamenala pro Apple TV ještě větší pokrok a vylepšení.

Na první generaci Apple TV můžeme nahlížet buďto jako na ojedinělé selhání jablečné společnosti, nebo naopak jako na ukázku toho, že Apple dokáže své chyby řešit relativně rychle, pohotově a efektivně. První generace, kterou magazín Forbes neváhal označit přezdívkou „iFlop“ (iSelhání), je dnes již téměř zapomenuta, a z Apple TV se stalo oblíbené víceúčelové multimediální zařízení se slibnou budoucností.

.