Zavřít reklamu

V historii společnosti Apple figurovala celá řada úspěšných produktů, které se významně zasloužily o příjmy firmy. Jedním z těchto produktů byl iPod – v našem dnešním článku ze série Historie Applu si připomeneme, jak se tento hudební přehrávač podílel na rekordním výdělku společnosti Apple.

Společnost Apple v první polovině prosince roku 2005 oznámila, že v průběhu příslušného kvartálu zaznamenala rekordně vysoké příjmy. Jednoznačnými hity tehdejší předvánoční sezóny se stal iPod a nejnovější iBook, kterým Apple vděčil za čtyřnásobný nárůst svých zisků. Firma se v této souvislosti pochlubila s tím, že se jí podařilo prodat celkem deset milionů iPodů, a že spotřebitelé projevují o nejnovější hudební přehrávač od Applu nebývale vysoký zájem. V dnešní době nás vysoké výdělky společnosti Apple pochopitelně nijak nepřekvapí. V době, kdy se prodeje iPodu zasloužily o zmíněný rekord v ziscích, byla ale firma stále ještě v procesu návratu zpět na vrchol, vzpamatovávala se z krize, kterou procházela koncem devadesátých let minulého století, a s trochou nadsázky by se dalo říci, že stále ještě ze všech sil bojovala o každého zákazníka i akcionáře.

V lednu roku 2005 si nejspíš v Applu oddechl i ten poslední skeptik. Finanční výsledky odhalily, že cupertinská společnost dosáhla za uplynulý kvartál tržeb ve výši 3,49 miliardy dolarů, což bylo o 75 % více než v průběhu stejného kvartálu v předchozím roce. Čistý zisk za kvartál prudce vzrostl na 295 milionů dolarů, zatímco ve stejném kvartálu v roce 2004 činila tato částka “pouhých” 63 milionů dolarů.

Dnes je tento fenomenální úspěch iPodu považován za klíčový faktor k tehdejšímu prudkému vzestupu společnosti Apple. Přehrávač se stal jednou z kulturních ikon tehdejší doby, a přestože zájem o iPod ze strany uživatelů postupem času opět utichl, jeho význam rozhodně nelze popřít. Kromě iPodu ale zaznamenávala čím dál větší úspěch také služba iTunes, docházelo také k čím dál větší expanzi kamenných maloobchodních prodejen společnosti Apple – jedna z prvních poboček byla v té době otevřena také mimo území Spojených států. Dobře se dařilo také počítačům – řadoví uživatelé i odborníci byli nadšení z inovativních produktů, jako byl třeba iBook G4 nebo výkonný iMac G5. Rok 2005 se nakonec do dějin zapsal především tím, jak si dovedl mistrně poradit s relativně bohatou škálou novinek, a zaručit téměř každé z nich jednoznačný prodejní úspěch.

.