Zavřít reklamu

Koncem července roku 1979 začali inženýři v Applu pracovat na novém jablečném počítači s názvem Lisa. Mělo se jednat o historicky první počítač z produkce Apple, který bude disponovat grafickým uživatelským rozhraním a bude možné ho ovládat myší. Celé to znělo jako naprosto geniální, revoluční projekt, který zkrátka nemá šanci se pokazit.

Inspiraci pro Lisu načerpal Steve Jobs zejména při návštěvě společnosti Xerox PARC a v tehdejší době byste v Applu jen velmi těžko hledali někoho, kdo ji nepovažoval za stoprocentní hit. Věci se ale nakonec daly do pohybu trochu jinak, než Jobs a jeho tým původně očekával. Kořeny celého projektu sahají ještě o něco hlouběji, než k Jobsově návštěvě Xerox PARC, která se uskutečnila na konci sedmdesátých let minulého století. Apple původně plánoval vývoj počítače zaměřeného na business, tedy jako jakousi serióznější alternativu k modelu Apple II.

V roce 1979 bylo konečně rozhodnuto a projektovým manažerem pro Lisu byl stanoven Ken Rothmuller. Původní plán byl takový, že nový model bude dokončen v březnu roku 1981. Představa, kterou mělo vedení Applu o Lise, měla podobu počítače s tehdy tradičním uživatelským rozhraním. To ale vzalo za své ve chvíli, kdy měl Steve Jobs ve výzkumných laboratořích Xeroxu možnost vidět jejich grafické rozhraní. Byl jím opravdu nadšený a rozhodl se, že Lisa bude prvním mainstreamovým komerčním počítačem na světě, který bude disponovat GUI a myší.

To, co vypadalo na první pohled jako geniální inovace, ale nakonec selhalo. Ken Rothmuller namítal, že novinky, které Jobs pro Lisu navrhl, vyženou cenu počítače mnohem výše než ke dvěma tisícům dolarům, jak bylo původně zamýšleno. Apple na Rothmullerovy námitky zareagoval jeho odvoláním z čela projektu. Nebyl ale jediným, kdo musel odejít. V září roku 1980 se „Lisa tým“ rozloučil dokonce i se Stevem Jobsem – prý proto, že bylo velice obtížné s ním spolupracovat. Jobs přešel k jinému projektu, ze kterého nakonec vzešel první Macintosh.

Apple Lisa nakonec spatřila světlo světa v lednu roku 1983. Její cenu Apple stanovil na 9995 dolarů. Lisa si ale bohužel svou cestu k zákazníkům nenašla – a nepomohla jí k tomu ani reklama, v níž účinkoval Kevin Costner v roli šťastného novopečeného majitele revolučního počítače. Apple se nakonec s Lisou definitivně rozloučil v roce 1986. V roce 2018 je na světě odhadem mezi 30 a 100 původními počítači Lisa.

S počítačem Lisa je ale kromě příběhu o jeho neúspěchu spojená i historka týkající se jeho jména. Steve Jobs počítač pojmenoval po své dceři Lise, o jejíž otcovství původně vedl spor. Když byl počítač uveden do prodeje, Jobs zrovna absolvoval soudní proces. Proto uvedl, že jméno Lisa znamená „Local Integrated System Architecture“. Někteří ze zasvěcených zaměstnanců Applu žertovali, že Lisa je ve skutečnosti zkratkou věty „Let’s Invent Some Acronym“. Jobs sám ale nakonec připustil, že počítač opravdu nesl jméno podle jeho prvorozeného dítěte, a potvrdil to i ve svém životopise, jehož autorem je Walter Isaacson.

.