Zavřít reklamu

Příchod virtuální hlasové asistentky Siri pro iPhone byl počátkem roku 2010 pro mnohé splněním futuristického sci-fi snu. Na smartphone bylo najednou možné mluvit, a ten na svého majitele dokázal relativně přiléhavě reagovat. Nebyl by to však Apple, aby se svou softwarovou novinku nesnažil co nejlépe a nejpůsobivěji propagovat. Ve firmě si řekli, že nikdo neosloví zákazníky lépe, než celebrity. Kdo všechno Siri propagoval a jak to dopadlo?

Při hledání toho nejideálnějšího „mluvčího“ svého nejnovějšího softwarového produktu se společnost Apple obrátila na řadu celebrit z oblasti hudebního i filmového průmyslu. Díky tomu vznikla například reklama, v jejíž hlavní roli se objevil populární herec John Malkovich, nebo nechtěně vtipný spot, v němž Zooey Deschanel kouká z okna, po kterém se valí provazce dešťové vody, a ptá se Siri na to, jestli prší.

Mezi oslovenými osobnostmi byl i legendární režisér Martin Scorsese, který mimo jiné proslul tvorbou poměrně drsných hollywoodských filmů. Kromě kultovního Taxikáře či Zuřícího býka má na svém režisérském kontě také snímek Kundun o tibetském Dalajlámovi, napínavý Prokletý ostrov nebo „dětský“ Hugo a jeho velký objev. Mnozí dodnes pokládají spot, ve kterém si Scorsese zahrál, za nejpovedenější z celé série.

V reklamě sedí kultovní režisér v taxíku, který se obtížně prokousává ucpaným centrem města. Scorsese ve spotu kontroluje s pomocí Siri svůj kalendář, přesouvá jednotlivé naplánované události, hledá svého přítele Ricka a získává informace o dopravě v reálném čase. V závěru reklamy Scorsese Siri pochválí a řekne jí, že ji má rád.

Reklamu režíroval Bryan Buckley, který mimo jiné usedl do režisérského křesla i při tvorbě dalšího spotu, propagujícího digitální asistentku Siri – jednalo se o reklamu, v níž si zahrál Dwayne „The Rock“ Johnson, a která spatřila světlo světa o několik let později.

Reklama s Martinem Scorsesem byla jistě skvělá, řada uživatelů si ale stěžovala, že Siri v dané době zdaleka nevykazovala dovednosti, které můžeme ve spotu vidět. Kritice čelila hlavně část, v níž Siri Scorsesemu poskytuje informace o dopravě v reálném čase. Úspěch, který sklidily některé z reklam, ve kterých si zahrály známé osobnosti, inspiroval postupem času Apple k vytvoření dalších spotů. V nich se objevil například režisér Spike Lee, Samuel L. Jackson, nebo třeba Jamie Foxx.

Navzdory povedeným reklamám ale hlasová digitální asistentka Siri dodnes čelí jisté kritice. Uživatelé Siri vyčítají nedostatečnou jazykovou vybavenost, stejně jako nedostatečnou „chytrost“, v níž se Siri podle svých kritiků nemůže porovnávat s konkurenční Alexou od Amazaonu nebo Assistant od Googlu.

Jak dlouho používáte Siri? Zaznamenali jste výraznou změnu k lepšímu, nebo na ní musí Apple ještě více zapracovat?

Zdroj: CultOfMac

Amaya Tomanová

Nihil nocere

Dítě devadesátek a milovnice Japonska. S oblibou píšu o aplikacích, marketingu, a historii Applu. Baví mě objevovat nové věci, učit se novým postupům a poznávat nové technologie. Mám ráda impresionismus, Boba Dylana a své Apple Watch.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.