Zavřít reklamu
iWant

Z historie Applu: Jak se Apple vrhl do seriózního byznysu

iWant

Třetí leden roku 1977 představoval pro společnost Apple – tehdy ještě Apple Computer Co. – významný milník. Firma se totiž právě tehdy stala korporací a jako její spoluzakladatelé byli oficiálně uvedeni Steve Jobs a Steve Wozniak.

Ron Wayne, který stál rovněž u zrodu společnosti a jako první do ní investoval, nakonec nebyl součástí dohody. V té době totiž již prodal svůj podíl v Applu za – z dnešního pohledu směšných – 800 dolarů. Za financování a odborné znalosti nutné k tomu, aby mohl být Apple prohlášen za korporaci, vděčí firma Miku Markkulovi, který se tímto významně zapsal do dějin Applu.

Po svém založení v dubnu roku 1976 vydal Apple svůj první počítač Apple-1. Ten se dnes v aukcích po celém světě draží za astronomické sumy, v době svého vydání (červen 1976) se prodával za ďábelských 666,66 dolarů a rozhodně se nedal považovat za jednoznačný hit. Na svět přišel jen velmi omezený počet kusů a na rozdíl od pozdějších produktů od Applu nijak extrémně nevynikal ve srovnání s konkurencí. Skupina typických zákazníků firmy měla navíc v té době zcela jinou podobu, než jakou má dnes.

Steve Jobs, Mike Markulla, Steve Wozniak a počítač Apple-1:

Změna nastala až s vydáním modelu Apple II. Jednalo se o první počítač z produkce cupertinské společnosti určený cíleně pro masový trh. Prodával se spolu s klávesnicí a pochlubit se mohl kompatibilitou se systémem BASIC, stejně jako barevnou grafikou. Právě poslední jmenovaná vlastnost spolu výkonnými a užitečnými periferiemi a softwarem, čítajícím hry i nástroje produktivity, udělala z Apple II značně úspěšný produkt.

Apple II se již rozhodně dal označit za počítač, který v mnohém předběhl svou dobu, a to jak designem z dílny Jerryho Manocka, tak i svými funkcemi. Poháněl ho 1MHz procesor MOS 6502 a disponoval rozšířitelnou pamětí ze 4 KB na 48 KB, zvukovou kartou, osmi sloty pro další rozšíření a integrovanou klávesnicí. Zpočátku mohli majitelé Apple II využít ke spouštění programů a ukládání dat také rozhraní pro audio kazety, o rok později přišla revoluce v podobě mechaniky pro Disk II pro 5 1/4 palcové diskety. „Osobní počítač by podle mě měl být malý, spolehlivý, pohodlně použitelný a finančně nenákladný,“ prohlásil tehdy Steve Wozniak v rozhovoru pro magazín Byte.

Počítač Apple II:

Výroba téměř dokonalého počítače ale logicky vyžadovala mnohem vyšší finanční náklady, než jaké si v té době mohli Jobs s Wozniakem dovolit vynaložit. Právě tehdy přišla záchrana v podobě Mika Markkuly a jeho významné investice. Markkulu s Jobsem seznámili marketingový guru Regis McKenna a venture kapitalista Don Valentine. Markkula se v roce 1976 s Jobsem a Wozniakem domluvil na vytvoření byznys plánu pro Apple. Jejich cílem bylo dosáhnout v průběhu deseti let prodejů ve výši 500 milionů dolarů. Markkula do Applu z vlastní kapsy investoval 92 tisíc dolarů a pomohl firmě zajistit další finanční injekci v podobě půjčky z Bank of America ve výši čtvrt milionu dolarů. Nedlouho poté, co se z Applu oficiálně stala korporace, nastoupil do jejího čela jako první CEO Michael Scott – jeho roční plat tehdy činil 26 tisíc dolarů.

Investice do výše zmíněného se nakonec Applu opravdu vyplatila. Počítač Apple II jí v roce svého vydání přinesl příjmy ve výši 770 tisíc dolarů, v následujícím roce se jednalo již o 7,9 milionů dolarů a napřesrok dokonce o úctyhodných 49 milionů.

Zdroj: Cult of Mac (1, 2)