Zavřít reklamu

V roce 1989, tedy ve stejném roce, kdy jsme u nás pohřbívali komunistický režim, pohřbívali v Applu taktéž část své historie. Konkrétně 2 700 počítačů Apple Lisa. Počítač, který měl být mezníkem ve vývoji počítačů a dalším krokem mladé firmy Apple na vrchol, nakonec skončil na skládce v Utahu. Co tomuto radikálnímu kroku předcházelo a jaký příběh se za ním skrývá, se dozvíte v následujícím článku.

Local Integrated System Architecture

Takto znělo oficiální odůvodnění názvu počítače, do kterého Steve Jobs vkládal velké naděje, a se kterým měl být schopný plně konkurovat IBM. Jak se ale můžeme dočíst v biografii Steva Jobse od Waltera Isaacsona, je zřejmé, že počítač pojmenoval po své dceři Lise, kterou měl s Chrisann Brennan. 

Reklama na počítač Apple Lisa z roku 1983

Neuvážená cena

Počítače byly prodávány v letech 1983 a 1986 za cenu v dnešní době nepředstavitelnou. Jeden kus stál 9 995 dolarů, což je v dnes hodnota asi 24 000 dolarů. Počítač za více než půl milionu korun si tak nemohl dovolit téměř nikdo a díru do světa pochopitelně neudělal. I přes zřetelný neúspěch se však model dočkal pokračování. V roce 1984 byla představena modifikovaná verze známá jako Lisa 2 a roku 1985 Macintosh XL, který původní Lisu připomínal nejen svým vzhledem. Prodej tohoto produktu byl ukončen roku 1986, ale ten definitivní konec přišel až o tři roky později, kdy se rozhodovalo, co dělat s tisíci neprodanými kusy. 

Na skládku s nimi

Část počítačů sice byla prodána společnosti Sun Remarketing, která se specializovala na prodej staršich jablečných produktů, zbytek měl ale skončit na skládce. K takto zoufalému kroku se vedoucí pracovníci jablečné firmy rozhodli z finančních důvodů. Podle tehdejších právních norem zajišťovalo znehodnocení těchto hodnotných, ale již zastaralých kusů technologie značné daňové úlevy. A propočty ukázaly, že než tyto zbylé kusy již tři roky neprodávaného modelu znovu dávat na trh, bude finančně výhodnější vyřešit situaci tímto způsobem. A tak byly 24. září 1989 za dohledu Applem najatých dozorců uloženy zbylé kusy na skládku ve státě Utah u města Logan. 

Lisa společně s pokusem o Apple III. představuje dobu, kdy se v cupertinské společnosti urputně snažili vytvořit převratný produkt, s nímž by mohli konkurovat armádě počítačů IBM, ale do představení Macintoshe v roce 1984 to byl neúspěch za druhým. Počítač Apple Lisa byl velmi vyspělý, měl grafické rozhraní, ovládal se myší a Mac z něho později mnoho převzal, avšak jeho největším problémem byla nesmírně vysoko nastavená cena. Mac byl pro jablečnou firmu dlouho očekávaným úspěchem, na dlouhou dobu ale také posledním…

4e9c874da8460.image
.